В Монтана  до бившата фабрика „Камгарна предачница” започна протест на жители на града срещу изграждането на фотоволтаична централа в язовир “Огоста”.

Въпреки че предварително е обявено, че става дума за инвестиция в размер на един милиард лева, част от организаторите на протеста, като например – Сдружение “Ловно-рибарско дружество – Огоста”- Монтана, твърдят, че няма яснота какъв ще е икономическият, социалният и екологичен ефект от инвестицията. 

Спасимир Спасов, председател на Управителния съвет на Сдружение “Ловно-рибарско дружество – Огоста”- Монтана,поясни, че всеки един проект и инвеститор в България, който и да дойде, следва една и съща процедура. Той отива в Регионална инспекция по околната среда и водите или ако е стратегически инвеститор – той се насочва към Министерството на околната среда и подава заявление. След като подаде заявлението, от съответната институция му отговарят, че начинът за реализиране на това инвестиционно предложение е или да се направи оценка за въздействие върху околната среда, или от такова няма нужда.

Ако се премине през тази процедура, вече участват и жителите на Монтана, подчертава Спасов, цитиран от БНР. Това според него е изключително важно, защото така живеещите в Монтана ще видят реалните параметри на инвестицията.

„Ние в момента имаме голословни оправдания от страна на управляващите, че инвестицията е за един милиард лева. Единственото, което искаме е по-широка яснота и повече гласност за тази инвестиция”, категоричен е Спасов.

 В същото време друг организатор на протеста,Димитър Куманов от сдружение „Балканка“, твърди, че язовир “Огоста”, който е сред най-големите в България, не е проектиран за фотоволтаична централа, а със съвсем други цели.

Куманов подчертава, че най-важната функция и предназначение на язовирите е да намаляват риска и щетите от наводнения. Ето защо те не трябва да се използват за други цели и в тях не трябва да се разполагат никакви съоръжения. 

Освен това Куманов коментира, че фотоволтаиците могат да предизвикат екологична катастрофа -  когато огромна част от язовира се покрие с плаващи фотоволтаици, достъпът на слънчева светлина под тях ще бъде прекратен и това ще обрече на смърт екосистемите във водата.

Жители на Монтана обаче имат притеснения относно прозрачността на проекта. Те блокираха за час международния път от и за „Дунав мост” 2.


„Притесненията на всички риболовци е, че след това няма къде да има място да се риболува. Никой не се допита до тези над 10 000 рибари, които посещават водоема. Никой не дойде да им обясни и да им каже какво следва. Доколкото знаем, става въпрос за над 10 000 дка площ”, обясни Валери Спасов от сдружение „Рибар”.
От Министерството на икономиката обясниха, че има заявен само инвестиционен интерес към яз. „Огоста”. Дали подобен проект ще бъде стартиран предстои да се реши от институциите след проучване на всички аспекти.