Стратегията за развитие на образованието не отразява проблемите в общинското образование. Това е оценката на  директори и преподаватели на почти всички общински училища от община Плевен, с които кандидатът за кмет на Плевен от „БСП за България“ Ева Маринова и кандидати за общински съветници от листата на Коалицията, се срещнаха на 12 октомври – Деня на българската община.

Представителите на колегията бяха категорични, че има проблеми, за които трябва твърда общинска ръка и че решаването им не зависи само от Регионалното управление на образованието.

Броени дни преди местния вот пред кандидатите за кмет и общински съветници от коалиция „БСП за България“, представителите на гилдията изложиха част от тях. Те са категорични, че има необходимост от регулация на препълнените в някои училища паралелки, където няма подходяща като обем и възможности материална база. При едносменен режим на обучение, според тях, задължително трябва да се следва Наредба 24 за физическата среда в училищата, която определя стандарта за единните минимални и задължителни правила и норми към архитектурната и работната среда, както и максималният брой на паралелки в съответното училище.

Сред повдигнатите въпроси по време на предизборната среща беше изпълняват ли се учебните планове? Специалистите са на мнение, че от наплив само в няколко плевенски училища не остават деца за професионалните гимназии. С нескрито възмущение присъстващите представители на гилдията отбелязаха, че в някои училища се влиза чрез спонсорство, а не рядко, от родителите се събират пари за различни дейности на училището.

Директори, преподаватели и експерти от сферата са категорични, че училищната мрежа може и трябва да бъде оптимизирана. Като причина за това те посочват не само демографската криза, а и че някои специалности могат да бъдат обединени в едно училище, като се търси форма, подобна на колеж.

Присъстващите на срещата са единни, че задължително трябва да се търси синхрон между бизнес и образование, за да се гарантира квалифицираната работна ръка и да се осигури работа за младите хора. Те бяха категорични, че трябва да се активизира работата по европейски проекти в полза на училищата, да се подобри материалната база и да се извърши технологична трансформация.

Обърнато бе внимание и на връзката между училището и родителите. Те заедно трябва да работят за по-добра дисциплина и поведение в това най-свято място за подрастващите.

Според присъстващите на срещата задължение на Общината трябва да е прочистването на храсти и растителност в дворовете на учебните заведения. Местната администрация трябва да поеме финансово тази дейност, както и да оказва експертна помощ по съставяне на задължителните планове за действия при терористични атаки.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!