Транспортни фирми, обслужващи градския транспорт на Пловдив, заплашват, че ще оставят града без рейсове. Това става ясно от съобщение на община Пловдив, в което местната управа анонсира, за днешна среща с превозвачите, за да се изясни ситуацията. От пр-отдела на градската администрация казват още, че на този етап не са предвидени изявления по казуса.

А той идва часове след като Прокуратурата привлече като обвиняеми двама от превозвачите в Пловдив за извършване на документни измами в големи размери. Това са Веселин Дошков, собственик на „Хеброс бус” и Иван Чолаков, собственик на "Автотранс 2000.

Повдигнати са обвинения и на директора на ОП „Организация и контрол на транспорта” Пламен Вълков, на неговия предшественик Борислав Кръстев, на главния счетоводител на предприятието Лидия Пастърмаджиева, както и на служител от община Асеновград.

От 2016 г. до 2021 г., двете транспортни фирми, извършващи вътрешноградски автобусни превози, са получавали средства за подпомагане от общинския и държавния бюджет на база документи, в които те удостоверявали, че работят на загуба. Мотивите, които посочвали, са спад на пътникопотока, на продажбите на билети, както и на база изготвени пътни листове с данни, в които превозвачите декларирали по-голямо пропътувано разстояние от действителното.

Служителите от общините Пловдив и Асеновград са обвинени, че не са изпълнили служебните си задължения за извършване на необходимия контрол и проверка на представените документи и по този начин не са установили, че данните в тях не отговаряли на истината и двете транспортни фирми не работели на загуба.

Така двете общини – Пловдив и Асеновград, били ощетени с милиони левове, твърдят от държавното обвинение.

Служители  на ДАНС и „Икономическа полиция“ на МВР – Пловдив влязоха в офисите, ползвани от транспортните фирми. Разпитани свидетели, иззета е огромна по обем от документация и други веществени доказателства, предстои да бъдат назначени експертизи и да бъдат анализирани данните от събраните материали.

Спрямо обвиняемите двама собственици на транспортни фирми са определени мерки за неотклонение „парична гаранция“ в размер на по 20 000 лева, а на общинските служители - в размер на по 5 000 лева.

Разследването на службите продължава.