Американският президент Доналд Тръмп обяви, че изтегля войските на Националната гвардия от няколко големи американски града, сред които Чикаго и Лос Анджелис. Решението идва след постановление на Върховния съд от миналата седмица, с което се ограничава правото на президента да използва военни формирования за полицейска дейност на територията на страната.
Тръмп заяви, че изтеглянето не е окончателно. „Ще се върнем, може би в много по-различна и по-силна форма, когато престъпността започне отново да се увеличава“, написа той, цитиран от bTV.
По-рано същия ден администрацията на Тръмп официално се отказа от законните си опити да запази контрола върху разположените в Лос Анджелис части на Националната гвардия.
В изявлението на президента се споменава и град Портланд в щата Орегон като част от местата, от които гвардейските части ще бъдат изтеглени. Вашингтон обаче не е включен в списъка – в столицата войските остават разположени.
Още по темата
- КС отхвърли решението на парламента за присъединяването на България към „Съвета за мир“ на Тръмп
- Най-малко 32 жертви след мощните земетресения във Венецуела
- Броят на жертвите на двете земетресения във Венецуела е "потресаващ", заяви Доналд Тръмп
- Тръмп със словесен удар срещу НАТО: Съюзниците ни изоставиха!