"Да работим тук всеки ден, независимо от ужаса на миналото не е тежест. Това е призвание, защото нашата мисия е да напомняме на всеки посетител за ужасите от историята, които не бива никога повече да се повторят“.
Това сподели зам.-директорът на държавния музей „Аушвиц-Биркенау“ Анджей Кацожик, изпреварвайки най-често задаваният въпрос – как можете да работите всеки ден на подобно място?
Огромният комплекс често остава студен, дори и в ранна есен, заради географската специфика на мястото, низина, подложена на ветрове. А небето сякаш е отражение на усещанията, които нахлуват с пронизващия вятър във всеки човек, престъпил стриктно охраняваната зона на комплекса от нацистки концентрационни лагери. И все пак мястото е препълнено целогодишно. По данни на управата на музея – около 2 милиона туристи годишно до 2019, които след пандемията са спаднали на около 1 600 000 души.
След като през 2017 и 2018 година т.нар. дарк туризъм се превърна в световен хит в дестинациите бяха включени и лагерите за унищожение. Затова и в политиката на музея е да напомнят, чрез различни програми, важността на мисията – никога да не се повтаря.
С какви мисли и идеи влизат стотици хиляди посетители на Аушвиц никой не знае, но има и такива, които виждат зад сградите и дори в дърветата, растящи там още по времето, когато ужасът е бил жив – личната история на хората.
Такава е и групата от петима ученици от България, които в продължение на месеци са изследвали исторически факти, издирвали са свидетели и са писали разкази за премеждията и за доблестните спасители на евреи. Кристиян Джамалов, Ясен Янев, Симеон Добрев, Йоана Стоянова и Полина Динчева са сред лауреатите на международния литературен конкурс на центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“. Те бяха поканени от Полския институт в София да посетят историческите обекти, разказващи драматичната съдба на евреите.
А сред местата, неминуемо попада и „Аушвиц-Биркенау“. Гледки и факти, след които дори за младите и талантливи писатели е трудно да говорят.
Какво обаче ги е впечатлило от четиридневното наситено с преживявания и посещения на музеи пътуване из Полша, чуйте от тях в звуковия файл:
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Полша: Едно пътуване в историята на евреите през очите на младите
Обект със съзнание: От фабриката на Оскар Шиндлер до списъка на човечността
Без страх в тъмното или как се печели от дарк туризъм