Тази вечер ще бъдат обявени победителите в конкурса "Европейско дърво на годината 2023", в който участва и най-старото дърво във Варненско. Хилядолетният чинар във варненския кв.”Аспарухово” вече спечели националната надпревара "Дърво с корен" и така достигна до европейския конкурс, в който попадат дърветата на стария континент с най-вълнуваща история. В тазгодишното издание за любовта на публиката и титлата „Европейско дърво на годината“ се състезават 16 дървета от 16 държави.

За чинара в „Аспарухово” се смята, че е на 1054 години, което го прави най-старото дърво не само във Варненско, но и в източната половина на страната. Според Регистъра на вековните дървета в България се нарежда сред 5-те най-стари дървета у нас. Висок е 18 метра, а обиколката на ствола му е близо 8 метра. Статут на защитено дърво придобива през 1969 година.

За вековния чинар има легенда, че под сянката му е отмарял самият Аспарух. Близостта му до Аспаруховия вал навярно е основа за преданието, че чинарът е засаден от хана по случай основаването на Българската държава. Според специалистите обаче дървото води началото си от Златния век и е свидетел на всичко, случило се край варненския бряг от Второто българско царство насам.

Другата легенда е, че финикийски моряци са посадили дървото, за да бележат извора, от който са си наливали вода. За лечебните свойства на вековното дърво се носят легенди – че лекува всякакво неразположение, стига човек да седне за известно време до него, плътно опрял гръб в дънера.

Величественият чинар направил впечатление и на чешките археолози – братя Шкорпил, които го споменават в свои записки от преди повече от век.

Преди около век гръмотевица поразява дървото. За да се намалят гнилостните процеси и да бъде удължен животът на хилядолетника, корубата му е била почистена и циментирана. И сега всяка пролет чинарът разлиства короната си.

В прикаченото аудио ще чуете повече за историята на величествения чинар и шансовете му да се окичи с приза "Европейско дърво на годината 2023".