Обещание за нов алианс, нов панарабизъм - това са част от коментарите в египетските медии за срещата в неделя между президента на Египет Абдел Фатах ас Сиси, йорданския крал Абдула и иракския премиер Мустафа ал Казими. Срещата в Багдад, която беше и първото посещение на египетски държавен глава в страната от три десетилетия, еднозначно се определя като "историческа" на фона на активните усилия на Египет да се върне към ключовата си роля в Близкия изток в противовес на други неарабски регионални сили.

Според журналиста Салах Насрауи тристранният форум е знак, че Египет и Йордания са готови да помогнат на Ирак да заеме отново полагащото му се място в региона. В коментар за египетския в. "Ал Ахрам" той отбелязва, че в продължение на месеци Египет, Ирак и Йордания работят върху дълъг списък от споразумения в областта на енергетиката, здравеопазването, строителството, земеделието, фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост. "Сиси, Абдула и Казими изтъкнаха значението на амбициозния план за изграждане на електропреносна и газова мрежи, петролопровод и пътна артерия, които да свържат трите страни и да улеснят интеграцията им."

Както Египет, така и Йордания получават евтин иракски петрол, а в неделя тримата държавни ръководители заявиха, че ще удвоят усилията за изграждането на 1700-километров тръбопровод между иракския град Басра и залива Акаба на Червено море. Кайро вече предложи на Багдад договор на принципа "петрол срещу строителство", чрез който египетски компании да се включат в строителни проекти в Ирак в замяна на петрол.

Египет и Йордания са основни търговски партньори на Ирак, въпреки че се нареждат след Иран и Турция, които са взели "лъвския пай" от огромния внос на страната, възлизащ над 40 милиарда долара годишно, посочва анализаторът.

Насрауи изтъква и политическото значение на тристраната среща. Тя показва арабската подкрепа за Ирак и специално за Казими, чиито усилия за постигане на стабилност се натъкват на препятствия както зад граница, така и в самата страна.

Основното предизвикателство пред затоплянето на връзките на Египет и Йордания с Ирак е ролята на Иран, имайки предвид засиленото влияние на проиранските милиции и политически организации в Ирак през последните години, смята журналистът. Икономическият израз на това влияние е първото място на Иран сред търговските партньори на Ирак с износ за 12 милиарда долара.

Сближаването на Египет, Йордания и Ирак може да бъде част от по-широк арабски икономически алианс, но очакванията са Иран да положи всички усилия да торпилира завръщането на Ирак в арабската рамка, пише Салах Насрауи.

Египет се опитва да рестартира арабските отношения върху нова основа на сътрудничество в сферите на икономиката и сигурността, се посочва в статия на "Ал Ахрам", озаглавена "Срещата на върха в Багдад - нов панарабизъм". "Две неща се случват паралелно. Първо, говорим за икономическите възможности за Египет и Йордания при възстановяването на Ирак. Второ, говорим за това как Египет и Йордания могат да подкрепят Ирак, традиционно една от важните арабски страни, която обаче през последните две десетилетия е жертва на опитите на други държави да наложат хегемония, особено Иран и Турция," заявява за изданието анонимен източник от египетското правителство. По думите му Египет не възнамерява да започва битка нито с Иран, нито Турция, а по-скоро да работи заедно с Йордания за утвърждаване на арабското присъствие в Ирак.

Участието на Сиси в срещата "изпраща важно послание за ангажираността на Египет да бъде там, за да представлява арабските държави," отбелязва заместник-директорът на Египетския център за стратегически изследвания Мохамед Ибрахим. Според правителствени източници посланието е насочено не само към неарабските държави в Близкия изток, но и към арабските столици, които подкрепят интегрирането на Израел в региона, въпреки липсата на справедливо политическо решение на палестинския въпрос. "Насърчаваме постигането на мир с Израел, откакто Египет подписа мирен договор през 1979-а. Да позволим на Израел да проникне в арабския регион, без да предложи на палестинците дори базова държавност, е нещо съвсем друго," заявява източникът на "Ал Ахрам".

Изданието отделя внимание и на контекста на срещата на високо равнище в Багдад - изпращането на египетски посланик в Катар след четири години на ограничени дипломатически отношения и активизирането на връзките на Египет с Либия. Само през юни се проведоха четири посещения на високо равнище, а скоро се очаква визита на либийския премиер Абдел Хамид Дбейба в Кайро. Египетската страна се надява да участва в достатъчно мащабни проекти в Либия, което да направи възможно завръщането на египетските работници в страната.

Според Мохамед Ибрахим Египет смята за важно целите на междуарабските отношения да бъдат преосмислени в по-прагматична посока. По думите му панарабизмът не е изживял времето си, но е необходимо да се обнови, за да отговаря на интересите на арабските държави и предизвителствата пред тях.

Идеята за свързване на Кайро и Багдад чрез Йордания кристализира още през 80-те години на миналия век, припомня "Дейли нюз Иджипт" в статия, озаглавена "Историческата среща на върха в Багдад отваря нови хоризонти за арабско сътрудничество". През 1989 година, след края на Ирано-иракската война, по идея на тогавашния президент на Ирак Саддам Хюсеин е основан Съвет за арабско сътрудничество.

Тогава Съветът включва Ирак, Египет, Северен Йемен и Йордания и е представен като модел за постигане на арабска интеграция в областта на политиката, икономиката и сигурността. Иракската инвазия в Кувейт обаче слага край на идеята за свързване на източния фронт на арабския регион. Концепцията се връща отново на дневен ред в доклад на Световната банка от 2014 година, който очертава възможността за свързване на държавите от Леванта чрез Египет, но турбулентните събития в Близкия изток отново я оставиха на заден план.
/МИМ/