Пространство за изживяване, посветено на бомбардировките на София от англо-американската авиация, откриха в Националния военноисторически музей. На 14 ноември през 1943 г. е извършен първият масиран въздушен удар на столицата, две години след като страната ни се включва във Втората световна война на страната на Тристранния пакт. Подготвено е и мобилно приложение, наречено „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Хората, които го изтеглят ще могат да се разходят из улиците на София и да научат повече за изгубения облик на града.

В началото посетителите ще усетят атмосферата на предвоенна София от 30-те години на миналия век, ще чуят музиката, звучала от знаковите столични заведения, типичните градски шумове, с нейната повлияна от най-добрите западно-европейски традиции архитектура. След това рязко ще навлязат в едно ново пространство, белязано от разруха, разказа Деяна Костова от НВИМ.

„Воят на сирените, шумът на бомбардировките, грохотът на срутващите се сгради. Отново изобилен фото- и видеоматериал, прожекция на самолети по тавана на музейното пространство, ще потопят нашите посетители в атмосферата на тези ужасяващи няколко месеца до 17 април 1944 г, през които историята на нашия град се променя завинаги”, каза Костова.

Людмила Раева-Николова е била на 9 години по времето на бомбардировките. Баща й бил мобилизиран в София, а тя и майка й  - евакуирани в Годеч.

„И непрекъснато с мама идвахме до София, за да се видим с него. Първата бомбардировка, която много добре си спомням, 10 януари. Ние пътувахме за София и към обяд автобуса го спряха, не влязохме в София и оттам наблюдавахме най-страшната бомбардировка над София. Тогава кооперацията, в която ние живеехме бе ударена косо от бомба. баба ни беше затрупана, но жива. Но много съседи загинаха тогава”, разказа Раева-Николова.

Никога няма да видим стария кино-театър „Одеон“, католическата катедрала, напълно заличена е улица „Търговска“, а на нейно място е построен Партийният дом. Напълно разрушена е и църквата „Св. Спас“, чиито руини са под банката, срещу църквата „Св. Неделя“. Пространството за изживяване, посветено на англо-американските бомбардировки над София може да се разгледа да 17 април, датата на последния въздушен удар.