Смъртта на половината от възрастните хора с деменция или Алцхаймер в държавните социални институции се счита за нормална. В дома в Дряново през 2017 г. и 2018 г. са починали над 20 от общо 52-ма души, разказа пред Дарик директорът му Нели Иванова. По думите й хората с тези заболявания чакат повече от година, за да бъдат настанени на такова място, и пристигат във влошено състояние, или не могат да се адаптират и спират да се хранят.

Заради подобна ситуация в дома в търновското село Горско Косово, омбсудсманът Диана Ковачева днес сезира главния прокурор с искане да бъде извършена проверка. През 2019 година там са починали 24 от общо 57 души, а екипът на омбудсмана е установил лоши битови условия и системно неглижиране на болните хора в тази институция.

Пред Дарик директорът на дома Вера Дукова посочи, че медицинският персонал е достатъчен по нормативните изисквания, както и че в една стая живеят по шестима души, а за всички близо 60 потребители има два общи санитарни възела.

Повече от година и половина чака една жена с деменция или Алцхаймер, за да бъде настанена от роднините си в държавен дом със специализирана грижа за тези заболявания. При мъжете чакането е около година. През това време те се влошават или към момента на настаняването са в тежко състояние, разказа Нели Иванова, директор на дома в Дряново. По думите й има случаи, в които хората не могат да се адаптират към институцията, и ако роднините им не ги приберат, те спират да се хранят и умират.

Домът в Горско Косово, заради който омбудсманът сезира прокуратурата, има осигурена 24-часова грижа с 5 медицински сестри, които работят по график, обясни директорът Вера Дукова. На разположение са невролог, лекар по вътрешни болести и кинезитерапевт на граждански договор, освен това се разчита на личен лекар в общинския център Сухиндол.

"Грижите, които се полагат тук, са големи. Когато се налага болнично лечение, пациентите биват настанявани в болница. Закупуват се лекарства, раздават се сутрин, обед и вечер. Каквото е необходимо, се прави," допълни Дукова.

Относно констатацията, че домът разполага само с два общи санитарни възела за 57 души, колкото живеят там към момента, Вера Дукова поясни, че 40 от тях са на памперси и не се налага да използват санитарните помещения.

"Памперсите се сменят регулярно и при необходимост от допълнителна смяна."

Директорът на дома в Горско Косово обяснява смъртта на 24 души за една година с голям брой настанени хора по линия на така нареченото приоритетно настаняване.

"Това са лица, които нямат близки, лица, които са бездомни или са в тежко психическо състояние. Някои от тях са доведени тук с диагнози, които не предполагат голяма продължителност на живота. Последният пример е със жена, докарана в 13,30 с линейка от Велико Търново, която почина в 15,30 ч."

Най-голяма част от хората са на възраст между 80 и 90 години. Близките на повечето от тях нито се обаждат, нито ходят да ги видят.

"Близките, които проявяват интерес, са много малко. Може би от 57 настанени лица, имаме регулярни обаждания и свиждания при около 15 човека," допълни тя.

Кметът на община Сухиндол Пламен Чернев обясни пред Дарик, че се правят редовни проверки в дома и за миналата година не са уставени никакви нарушения, включително няма пропуски в качеството на медицинската грижа. По думите му подобренията в този дом трябва да бъдат изцяло материални - разширение и саниране на сградата.

За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук 

Абонирайте се и за канала ни в YouTube