
Сливен отново се включва в инициативата Европейската нощ на музеите. Събитието тази година съвпадна с една изключителна годишнина. Градът на Стоте войводи отбеляза 120 години музей в Сливен. По този повод всички галерии и музеи подготвиха богата програма от събития и изложби.
Кметът Стефан Радев откри съвместна винилна изложба на музеите и галериите в Сливен, посветена на годишнината. Събитието се състоя пред Регионалния исторически музей „Д-р Симеон Табаков“, а с него беше дадено и официално началото на Европейската нощ на музеите. Кметът изрази радостта си и приветства това, че културните институти на града отбелязват това събитие заедно.
Събитието в музея продължи с участието на ДТС „Мераклийчета“, клуб по спортна акробатика „Стефан Данчев“, школа по народно пеене „Аеда“, вокално студио „Усмивка“, балетна школа „Пети Па“, клуб по спортни танци „Туида“, „Dance Nation“ клас за начинаещи (групови танци). За децата отново беше подготвена игра с награди.
На официалната церемония присъстваха също председателят на Общински съвет-Сливен Димитър Митев и заместник-кметът Пепа Чиликова. Преди това те присъстваха на откриването на няколко изложби, които са посветени на 120 години музей в Сливен.
По повод годишнината в Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ беше открита изложба „Накитите през вековете“. На годишнината е посветена също фото-документалната изложба в галерия „Май“ „Отвъд рамките“. В Художествена галерия „Димитър Добрович“ беше открита изложбата „Дарителите“, която е с произведения, дарени за фонда на културната институция. В Националния музей на текстилната индустрия беше открита гостуваща винилна изложба „Живопис с вълна и коприна от Фландрия и Франция, XVI – XVIII век, от колекцията на Националната галерия“ в партньорство с Национална галерия-София, която също е посветена на 120 години музей в Сливен.
По повод Европейската нощ на музеите на крепост „Туида“ по-рано през деня се проведе първото освобождаване в природата на птици от вида брадат лешояд, който е символ на природозащитата в България. Събитието беше отбелязано с празнична програма през целия ден.
В къща „Миркович“ беше организирано творческо ателие – игра: „Разходка из стария Сливен“.
В къща музей „Добри Чинтулов“ беше представена изложбата „Магията на пленерната живопис“ на Национална художествена гимназия „Димитър Добрович“-Сливен. Изложбата е съпроводена от дарителска акция „За възраждане на Национална гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа““.
Освен гостуващата изложба, в програмата на Национален музей на текстилната индустрия беше включена постоянна експозиция „Ръчно текстилно производство“, временна изложба „Шевни машини. Колекция на инж. Костадин Костадинов“, „SILK DESIGN“ – творческа работилница за изработване на бижута от копринени пашкули в партньорство с Колеж-Сливен към Технически университет-София, специалност „Технологии, дизайн и мениджмънт на модната индустрия“ и Аграрен факултет към Тракийски университет-Стара Загора.