В Сливен се проведе историческо природозащитно събитие, очаквано повече от 30 години. За него неуморно са работили ежедневно природозащитници от няколко държави. На антична и средновековна крепост “Туида” в Сливен се състоя първото освобождаване на три новоизлюпени брадати лешояда. Брадатият лешояд е изключително рядък вид. Последната птица у нас е намерена мъртва през 1972 г. в природния парк „Сините камъни“. Видът е изчезнал от Балканския полуостров. 

Кметът Стефан Радев привества официалните гости, сред които зам.- министърът на земеделието Янислав Янчев, представителси на посолствата на Чехия и Кралство Испания, структурите на горските предприятия в Сливен, много приятели на каузата за опазване на природата местни и национални медии, граждани и гости на Сливен. 

Председателят на Общинския съвет Димитър Митев също поздрави активистите, помогнали през годините събитието да стане факт.

Двамата с кмета получиха грамоти за съдействието от страна на Общината и Общинския съвет. Грамоти бяха връчени и на всички официални гости. 

Трите птици бяха извадени от клетките и присъстващите имаха възможност да се снимат с тях. След това  лешоядите бяха транпортирани до парк “Сините камъни”, където бяха настанени в специално изкуствено гнездо. Там те ще се адаптират към околната среда до момента, в който са готови да излетят. Адаптацията е трудна заради опасности и отнема време. Екип от доброволци ще се грижи през следващите три месеца за тяхното оцеляване. 

 Два от лешоядите са предоставени като дарение от чешкия зоопарк “Злин”. Другият е излюпен в България. 

Организатор на това значимо за българската природа събитие, са “Зелени Балкани” и ДПП “Сините камъни“, с подкрепата на Община Сливен. То е част от международният проект „Живот за брадатия лешояд“, който обединява усилията на 8 партньори от 3 европейски страни.

Събитието на крепост „Туида“ e част и от програмата на Община Сливен за Европейската нощ на музеите. Това е инициатива, насочена към културното обогатяване на хората, устойчивото развитие на туризма и опазването на природното и културното наследство.

 Начало на програмата поставиха гостите от Прабългарска школа за оцеляване „БагаТур“. През деня се изявяват естни самодейци, творци и артисти, сред които: Ансамбъл за народни песни и танци-Сливен; Рок група „Монолог“ към Профилирана хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“; МТА „Браво“; ДТА „Българче”; ДТА „Шарено коланче“; ЦПЛР-Детски комплекс-Сливен с ДТС „Тракийче“; Класически хор „Дружна песен“ и Хор за народени песни; балет „Грация“; театър „Свободен електрон“; ДЮТС „Бисерче” към Военен клуб-Сливен и най-малките участници ДТС „Нашенчета“. Имаше и спортни демонстрации.

С информационни щандове, дейностите си за възстановяване на лешоядите представиха и партньорите по проекта – СНЦ „Зелени Балкани“, ДПП „Сините камъни“ , Фонд за дивата флора и фауна, Северозападно държавно предприятие, Фондация „Екообщност“ и „EVN България“.

В Образователно-занимателната зона бяха разположени творчески ателиета, занаятчийници и занимателни игротеки.

Част от събитието е и Фермерски базар с местна продукция. Експонирани бяха изложби на защитени видове и местообитания, както и произведенията на участниците в Конкурса „Сините камъни - дом на брадатия лешояд“. Екипът на крепост „Туида“ демонстрира традиционна стрелба с лък. Българската кайт асоциация се представи с работилница за хвърчила.

Община Сливен предложи на публиката още едно атрактивно и запомнящо се преживяване – 360° видео будка, която създаде незабравима емоция и  улови ценни мигове от паметното събитие.

Програмата завършва вечерта с кино на открито и филма „Хрониките на една сбъдната мечта“ от 19.30 часа.