Най-ниско рисковата група в положението на пандемия и паника около коронавируса са родилките. Това се дължи на връзката майка-бебе, обясни клиничният психолог на Университетската АГ болница „Селена“ в Пловдив Мария Владимирова.

Тя коментира, че социалната изолация ни е неприсъща, но отбеляза, че родилките в болницата са изключително спокойни.

"Връзката майка-дете е двупосочна, т.е. така както майката е най-успокояващата личност за едно дете, така и обратно – едно бебе може да бъде изключително успокояващо за майката“.

Специалистът в областта на психичното здраве обясни още, че сред основните тревоги на бъдещите майки са социалната изолация, която идва след раждане, както и неяснотата около самото раждане.

Около 14 дни след раждането пък може да се диагностицира следродилната депресия. Това е т.нар. период „Blues baby” или майчина тъга, в който майката се адаптира към новия живот. Около 70-80% от жените преминават през този период, който се характеризира с чувство на гняв, на тъга, липса на сън, коментира Мария Владимирова.

Ако всички тези симптоми са налице и след периода на адаптация на майката с бебето – тези 14 дни, наречени „Blues baby”, то е необходима помощ.

„Помощта се заявява само от жените, изключения са случаите, в които става дума за деца“.