В деня на инцидента, който стана с пътническия влак Варна – София на 4-ти януари, началникът на РСПБЗН – Левски главен инспектор Александър Ветов е пътувал в първия вагон на влака, отивайки в Регионална дирекция Пожарна безопасност и защита на населението – Плевен, за да предаде годишните си отчети.

Пред журналисти, той сподели подробностите за случая, който за щастие въпреки известни материални поражения се размина без пострадали, още по-малко - жертви.

„След гара Пордим видяхме да излизат пушеци и голямо количество искри от предната част на първия вагон, тъй като бях в него. От прозореца видях, че всъщност излизат искри и пушек от самия локомотив. Машинистите спряха влака и видях, че падат изгорели части от локомотива на релсите. Поисках от машинистите да затворят вратите на локомотива и да задействат гасителната инсталация.

Сред хората във влака започна да се предава информация, че има опасност влакът да се запали. Успокоих ги, че ситуацията е овладяна и че няма опасност за техния живот. Чух от хората, че във влака има деца и бебета и им казах, че могат да се преместят без да се притесняват във трети и четвърти вагон, за да бъдат на топло“.

Александър Ветов е посъветвал още машинистите да се обадят, за да бъде прекратено ел. захранването на линията, по която се е движел влакът.

„Затварянето на вратите на локомотива и пускането на гасителната инсталация предотвратиха самото възпламеняване на целия локомотив. Най-вероятно причината за възникването на инцидента е късо съединение, което пробива изолацията“, коментира пожарникарят.

Главен комисар Станислав Атанасов, който е директор на РС ПБЗН - Плевен коментира ролята на колегата си за благоприятното развитие на инцидента като допълни, че главен инспектор Александър Ветов ще бъде предложен на ръководството за награждаване.

"Присъствието на компетентен човек на местопроизшествието е от решаващо значение в първите минути на всеки един инцидент. Подаването на професионални указания към машинистите за задействане на гасителната инсталация на локомотива е имало решаващ ефект в овладяването на пожара.

Разбира се, всяка една достойна проява на наш служител в професипнаната сфера или чисто човешките взаимоотношения е повод за награда и аз ще предложа колегата за награда пред ръководството", каза гл. комисар Станислав Атанасов.

Относно това, дали се чувства герой след случилото се, Александър Ветов, който е трето поколение пожарникар каза:

„Не бих казал, че се чувствам герой, защото аз съм си избрал да бъда пожарникар. Моят дядо е бил пожарникар и моят баща все още е пожарникар в Регионалната дирекция в Плевен.

Образованието, което получих в Академията на МВР ме е научило да бъда точно такъв – спокоен в кризисна ситуация“.