Нова железопътна линия ще осигури високоскоростна връзка между летището и центъра на Бургас през 2028 година. Трасето от 11 километра ще може да изминавано с влак само за 14 минути. Релсовият път от ново поколение ще бъде екологична алтернатива на масовия автомобилен и обществен транспорт. Това стана ясно днес на публичното представяне на проекта за градска железница, който бе презентиран в Бургас от генералния директор на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ /НКЖИ/ инж. Мария Генова и инж. Иван Бакалски, ръководител на проект Пловдив – Бургас, фаза 2.

Линията ще бъде в рамките на града и почти изцяло ще следва полосата на съществуващата жп линия, обясниха проектантите. Отклонението към аеропорта ще се извърши малко преди Сарафово. Две ще са железопътните гари – едната на самото летище -  като естакада, другата - в района на Солниците. Ще бъдат изградени и две спирки, пешеходни надлези, подлези.

Община Бургас вече е започнала да изпълнява отделни детайли по трасето, обяви кметът Димитър Николов. “Надяваме се възможно най-скоро да достигнем до последната фаза с финансирането от Европейския съюз. Виждаме, че правилно е заложено развитие на проекта и след неговото реализиране с изграждането на допълнителна железопътна връзка със Слънчев бряг“, каза кметът. „Надявам се последната фаза по отношение на финансирането по оперативната програма да бъде факт и наистина да създадем едно транспортно съоръжение, което ще облекчи трафика, ще намали стреса, шума, катастрофите и ще е един изцяло еклогичен транспорт, спестяващ доста замърсяване на атмосферата на града. Бургас ще получи по-приветлив и благоустроен облик, който да е интересен за туристите. Южното Черноморие ще получи една нова транспортна възможност за чекиране на Летище Бургас от самата жп гара. След време се надяваме този проект да се развие и да стигне от Слънчев бряг - Летище Бургас, ленище Бургас - до центъра на Бургас“, посочи той.

И подчерта: „Държим на най-съвременна техника по отношение на обезшумяването на релсите. От изключително значение е безопасността, имайки предвид, че скоростта няма да е малка. Искаме подвижния състав да бъде съвременен, адекватен, с безплатен и безжичен интернет. В непосредствена близост до спирката на УМБАЛ-Бургас изграждаме Детска болница и искаме тя да бъде транспортно-комуникационна, така че да дадем възможност на пациенти и хора, които ще посещават този здравен комплекс, съставен от много лечебни заведения, да могат да ползват удобно жп връзката. С втората спирка, която ще е в района на Солниците, искаме да съчетаем, както посетителите на лечебната луга, калолечението, така и любителите на плажа и водните спортове. Много ще държим на спирките, които ще бъдат в зоната на Солниците и езерото, да има осигурено място с поглед към тях за наблюдение на птиците“.

Според предварителните разчети проектът ще изготвен окончателно в детайли до края 2024 година, а хоризонтът на изпълнението му ще бъде четири години.  Прогнозната стойност на строителството е около 103 млн. лева без ДДС със съфинансиране от ОП “Транспортна свързаност“ 2021-2027 година по приоритетна ос 4. 

Какви са предложенията и конкретните искания на Бургас, който кметът Димитър Николов отправи по време на работната среща, чуйте в звуковия файл: