Широка обществена подкрепа получиха четирите концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) на обща стойност над 223,1 млн. лв., от които над 173,2 млн. лв. са за инвестиции в област Добрич. Това са КИТИ „Икономика и мобилност в интерес на хората“ с водещ партньор Община град Добрич, „Изграждане на зони за спорт и спортни площадки на открито в СУ "Димитър Талев" гр. Добрич“ на СУ "Димитър Талев", “Устойчива и безопасна инфраструктура на територията на област Добрич“ на Агенция „Пътна инфраструктура“ и „Варна - град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигател на устойчивото развитие на Североизточен регион“ с водещ партньор община Варна и участие на Община Шабла. Те са разработени по процедура BG16FFPR003-2.001 „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)“, финансирана от програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.

В град Добрич са планирани инвестиции за повишаване на сигурността и инвестиционна привлекателност на бизнес зоните в града; за устойчива градска мобилност; енергийна ефективност и подобряване на образователната среда в ПГ по транспорт, обслужване и лека промишленост – Добрич и ПГ по аграрно стопанство – Добрич; подобряване условията за спорт в СУ "Димитър Талев"; саниране на сградата на Община Добричка.

Агенция „Пътна инфраструктура“ е планирала рехабилитиране на 29,5 км от републиканската пътна мрежа на територията на община Генерал Тошево. Община Шабла участва с два проекта за изграждане на дребномащабна туристическа инфраструктура в Селищно образувание „Кария“ и около природната забележителност „Скалния мост“ в с. Тюленово.

В периода 07-22 март 2024 г., екипът на Областен информационен център – Добрич, като част от Звеното за публични консултации към Регионалния съвет за развитие (РСР) на Североизточен регион, съвместно с партньорите в КИТИ проведе четири публични обсъждания с местните общности в гр. Добрич, гр. Генерал Тошево и гр. Шабла. В срещите участваха представители на местната власт, образователни организации, бизнеса, граждани, медии и др., които подкрепиха разработените проектни идеи в концепциите и всички са на мнение, че реализацията на планираните инвестиции ще има принос в развитието на региона.

Над 2700 заинтересовани лица взеха участие в проведеното анкетиране за КИТИ, преминали първи етап на оценка. Не са получени съществени възражения, които да застрашат изпълнението на КИТИ.

Всички получени предложения и коментари ще се обобщят в доклад заедно с останалите три области от Североизточен регион за планиране, който ще бъде представен на широкия състав на РСР за да го вземе под внимание при изготвянето на списъка с приоритизирани КИТИ, и одобрението на Общата програмна концепция за приноса на фондовете на ЕС към Интегрираната териториална стратегия за развитие на Североизточен регион.