Животът в българските села бавно започва да се завръща. Все повече млади хора се заселват извън градовете. Това повишава и гражданската активност.. Тази седмица във “Властта на гражданите”участваха Александър Серафимов, активист в инициативата "Да съхраним Падеш, Габрово и Лешко" и Иво Данчев, част от местния инициативен комитет на селата Горнослав, Червен, Долнослав, Орешец и Добростан. Те разказаха за два отделни, но много сходни случая.

Александър Серафимов и жителите на 5 благоевградски села са се обединили срещу открит рудник за барит. В резултат на тяхната активност и кметът на общината решава да предприеме действия за спиране на проекта.

В същото време Иво Данчев и жителите на Горнослав, Червен, Долнослав, Орешец и Добростан се надигат срещу мраморна кариера, която ще бъде разкрита близо до селата.

И двамата споделиха, че селата се заселват много бързо с млади хора и това се превръща в двигател на обществената активност.

“Когато дойдохме тук на това се гледаше като на една романтична идея. Да живееш, да си отгледаш детето далеч от града”, коментира Серфимов.

Според тях, двете села могат да развият добре туризма и животновъдството при правилна стратегия. Но наличието на рудници и кариери в близост до населените места няма как да позволи това. Даже носи риск за населението и природата.

Данчев сподели, че планината около Горнослав е защитена територия. Но най-големият риск е свързан със заплаха за водоснабдяването на селата. Районът е карстов и има много пукнатини, които ще се увеличат, ако има взривове в околността.

Той добави, че когато е започнал проекта са представени подписи от хората от селата, че нямат против наличието на кариера, но всъщност никой не е подписвал нищо.

Според тях бизнесите, които се занимават с експлоатация на ресурсите, не взимат предвид мнението на местното население.

“Местните трябва да бъдат попитани преди предприемането на такива инфраструктурни предприятия, които в крайна сметка облагодетелстват частния интерес”, сподели Александър Серафимов.

И двамата споделиха, че държавата и институциите трябва да проявяват по-сериозен интерес към темата, защото към момента са свикнали да обслужват бизнес интересите, а не тези на населението.

Репортажът на Мариана Корчакова разказа за още един подобен случай, свързан с възобновената работа на ТЕЦ Марица 3, което е довело до високи нива на серен диоксид. “Дишай Димитровград” е организация, която няма против ТЕЦ-а да работи, но ако това се случва по правилата и се следват нормите.

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм