
В последната година броят на фламингото в Атанасовско езеро счупи всички рекорди и в момента има над 1 200 птици в северната и южната част на лагуната. Първи птицата с пръстен край Бургас наблюдава Владимир Младенов (БДЗП) на 8 септември 2020, а д-р Петър Янков (БДЗП) я наблюдава по време на мониторинга по LIFE проект „Лагуната на живота“ повторно на 15 ноември в същия басейн.
БФБ е изпратила информацията от пръстена до Българската орнитологична централа откъдето станало ясно, че птицата е опръстенена на 4-ти август 2019 г. като новоизлюпен екземпляр. Вероятно това му е помогнало да прелети цели 2 231 км (по права линия) от Пунта дела Баня, Испания до Атанасовско езеро, България.
Птицата е излюпена в Солниците Тринидад – малки занаятчийски солници в Делата на р. Ебро, с площ 1000 ха.
Делтата на р. Ебро (втората по дължина река в Испания) са обширни разливи с богато биоразнообразие и голямо производство на сол и ориз на Средиземноморското крайбрежие на Каталуния. Цялата територия е важно Рамсарско място и има няколко Натура 2000 зони, включително морска акватория. Тук е разположен един от най-красивите природни паркове в Испания – Делтата на р. Ебро.
Няма сигурни данни какво е накарало това фламинго да измине огромното разстояние между Испания и България, но със сигурност в Атанасовско езеро то намира условията, които са му нужни – храна, спокойствие и сигурни места. А дали розовото фламинго ще увеличава числеността си, ще остане тук задълго или ще загнезди – предстои да разберем.