Здравна каса отказа лечение на проф. д-р Ваня Недкова, ръководител Катедра Педиатрия при МУ – Плевен, Началник клиника по Детски болести – УМБАЛ "Д-р Г. Странски" – Плевен, Републикански консултант по Педиатрия за Централна Северна България, Външен консултант на НЗОК за лечение на деца в чужбина и Член на Управителният съвет на Българската педиатрична асоциация.

За проблема съобщиха близки на проф. д-р Недкова. Децата на известния педиатър, също са медици и разказват за дългата борба с институциите и липсата на подкрепа от тяхна страна. Те изразяват надежда, че все пак може да се стигне до справедливото разрешаване на случая, който засяга човек, посветил живота си на детското здравеопазване в България.

"Преди година, майка ни беше диагностицирана с тежко и рядко заболяване – Неходжкинов Т-лимфом - ангиоимунобластен тип. Заболяване, известно със своя непредвидим ход и трудно постигане на дългосрочна ремисия. Поради относително рядка честота, световният опит за лечение на заболяването е ограничен и липсват ясни правила за лечението му, освен в няколко специализирани световни центрове. Един от тях е в Европа, в клиниката по Онкохематология Меdizinische Hochschule (MHH), Хановер, Германия", са написали в отворено писмо д-р Петър Коларов и д-р Надя Коларова-Янева, дм.

"Към момента у нас е проведено 10-месечно лечение с химиотерапия, което не е довело до постигането на ремисия. За това започнахме да търсим варианти за спасяването на живота й. Наше проучване сред колеги и експерти в областта показа, че в България терапевтичните възможности са изчерпани, с оглед на проведеното към този момент лечение, нейната възраст и липсата на постигане на хематологична ремисия.

Обясни ни се, че в България има ограничен клиничен опит в лечението на това рядко заболяване и че единствената възможност за продължаване на лечението, за да се постигане хематологична ремисия е провеждане на автоложна трансплантация, която не се прилага в България при пациенти, непостигнали ремисия и над 68-годишна възраст. Това изключи възможността майка ни да продължи лечението си в България“, казват в отвореното писмо д-р Петър и Надя Коларови.

Проведена е консултация с проф. Гансер, МНН, Хановер, Германия, един от водещи световни специалисти в областта, на която той е дал експертно мнение, че при потвърждение на диагнозата, тя е подходяща за осъществяване на автоложна трансплантация дори и при непостигната ремисия. Проф. Гансер е предоставил и данни за ефективността на този тип лечение в тяхната клиника, която е 40% ефективност при 1 % смъртност.

За сравнение - данните в България, при пациенти в ремисия и проведено подобно лечение е около 5% ефективност, при липса на обективни данни за смъртността, поради децентрализираният подход, чрез който се лекуват тези заболявания у нас. От горепосочените данни е видно, че лечението на това заболяване в клиниката в Германия е с положително съотношение цена/полза и е ценово ефективно, сравнено с данните за България", пишат още децата на проф. д-р Ваня Недкова.

Те отбелязват, че след отправена от тях молба за финансиране от НЗОК за продължаване на лечението на проф. Недкова в МНН, Хановер, нейният случай е разгледан от две комисии експерти от НЗОК.

"За съжаление, първата комисия по трансплантология, която е съставена от трима члена, изказа становище за ОТКАЗ от лечение, като решението не бе единодушно. Управителят на НЗОК, не подписа това решение и върна случая за преразглеждане към Комисия от разширени, външни експерти. Позицията на експертите и в този случай не е била единодушна, но е надделяла позицията на Националният съвет по онкохематология за ОТКАЗ от лечение. В становищата си членовете на комисията, описват, че лечението може да бъде извършено в България, но не посочват конкретни клинични данни за ефикасността и ефективността на провежданите в Онко -хематологичните центрове у нас, лечения, както и опита си с пациенти, страдащи от ангиоимунобластен Неходжкинов Т-лимфом, които не са постигнали ремисия и са на възраст над 68 години”, е написано още в писмото.

Според д-р Петър и Надя Коларови, буди учудване фактът, че в мотивите за отказ от НЗОК, е взето мнението от двама от експертите, от които единият е на директно подчинение на другия, което в цял свят е считано за неетично, поради опасността за оказване на влияние върху изказването на мнение и взимането на решение.

"В отчаянието си, се обърнахме и към Министъра на здравеопазването. Междувременно клиничното състояние на майка ни се влоши. За да спасим живота й, събрахме необходимата сума от 170 000 евро за започване на лечение в клиниката в Германия, като използвахме лични спестявания, заеми от роднини, приятели и финансови институции. За съжаление, настъпиха последващи усложнения от лечението и към момента тя е в Интензивно отделение в МНН Хановер”, пишат близките на проф. Ваня Недкова.

Те изразяват благодарност към Д-р Хрисчев и екипа в Клиниката по Онкохематология УМБАЛ "Св. Иван Риски" София, които са провели химиотерапевтичното лечение.

"Изказваме и огромната си благодарност към проф. Григор Горчев, проф. Славчо Томов и техния екип в УМБАЛ "Света Марина" Плевен, които овладяха усложненията, съпътстващи нейното химиотерапевтично лечение, проявиха изключителен професионализъм и човечност и оказаха незаменима професионална и лична помощ за това тя да продължи своята битка за живот”, заявяват децата на проф. Недкова. Те се обръщат с апел към всички, които искат да помогнат на един от найопитните педиатри да лекува отново болните български деца и да обучава бъдещите и настоящи български лекари, да го направят.

За подкрепа:

Банкова сметка

Ваня Недкова Недкова-Коларова

IBAN BG74UBBS88881000067222

BIC UBBSBGSF Банка: ОББ