Шест деца починаха през последните дни в интензивното отделение на детската болница „Св. Мария“ в румънския град Яш. Румънската Дирекция за обществено здраве започна епидемиологично разследване дали децата са загинали заради огнище на бактериална инфекция в лечебното заведение.
От болницата уточняват, че става дума за вътрешноболнична инфекция с бактерията Серация марцесценс (Serratia marcescens), която „при пациенти с отслабен имунитет може да причини респираторни и уринарни инфекции, както и инфекции от типа на сепсис, с изключително агресивно и бързо развитие“.
От там допълват,че първият случай е регистриран на 7 септември, а други шест - на 16 септември.
„Първият случай беше на 7 септември. В момента, в който случаите станаха три, вдигнахме тревога и взехме необходимите мерките, а именно ограничаване на приема в корпуса на интензивното отделение и допълнителни инструкции на персонала за хигиената на ръцете и методите на почистване (...) На 16 септември се появиха следващите случаи и засилихме мерките, като информирахме, че повече няма да приемаме пациенти от други окръзи", обясни цитираният представител.
Интензивното отделение на Детската болница "Св. Мария" вече е затворено, след като и други пациенти са били диагностицирани със същата бактерия, информира БТА.
Починалите деца са били на различна възраст - от новородени до 8-годишна възраст, и са имали тежки съпътстващи заболявания, включително менингит, конвулсивен синдром, епилепсия и други.
Румънските медии отбелязват, че интензивното отделение е продължило да функционира и след появата на първите случаи и е било затворено за пациенти чак в сряда, 24 септември.
Според представените от болницата данни общо 9 деца са били заразени с бактерията Серация марцесценс, предаде bTV.

Още по темата
- Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
- Бащата на Сияна: Иде ми да си изровя детето с ковчега от земята и да не стъпя повече в България!
- Бащата на Сияна: Боби, детето, загинало на АМ „Тракия“, е племенник на мой приятел!
- Бащата на Сияна: Г-н Радев, това, което вършите с нас, е абсолютно цинично!