
При хора заразени с COVID-19 след прилагане на първа доза от ваксините с двудозов режим на имунизация, втората доза ваксина се поставя не по-рано от 6 месецa след лабораторно потвърждаване на диагнозата. Това стана ясно след проведено днес заседание на Националния ваксинационен щаб.
Бел. Ред.:До този момент това беше неясно, а твърде много хора се разболяваха между първата и втората ваксинация. Сега изглежда, че има указания по този въпрос, но все още неясно остава, дали тези хора ще могат да получат ваксинационен сертификат, след като имат първа ваксинация и преболедуване и след като изследванията показват наличието на необходимите антитела. Това е важен въпрос, който все още не е коментиран от властите и очакваме това да се случи.
Ваксината на AstraZeneca няма да се прилага при жени под 60-годишна възраст с повишен риск от тромбози и/или анамнеза за тромбоцитопения, съобщи на брифинг след заседанието министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов.
Над 150 000 дози ваксини пристигнаха у нас
Щабът реши още всички хора, получили първа доза от ваксината на AstraZeneca, които не са проявили сериозни нежелани лекарствени реакции, да могат да се имунизират с втора доза от същата ваксина.
Тези, които са ваксинирани с първа доза на ваксината на AstraZeneca и не желаят да получат втора доза от същата ваксина, могат да получат доза от ваксината на Pfizer/BioNTech не по-рано от 84 дни след първата доза на AstraZeneca. Тогава имунизацията се счита за завършена.
Ново британско проучване изследва дали хората могат отново да се заразят с Ковид
Преболедували от COVID-19 могат да се ваксинират с пълна имунизационна схема не по-рано от 3 месеца след лабораторно потвърждаване на диагнозата, стана ясно още след заседанието на Националния ваксинационен щаб.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук