"Преизграждането и възстановяването на правата държава в България изисква персонални смени, законова и конституционна реформа, навлизането в професията на хора, които са минали през други ценности в образованието и професионалното си развитие. И безусловно откъсване на българската правна професия от милиционерското училище в Симеоново".

Това обяви на медиен семинар в Страсбург евродепутатът от „Демократична България“ и ЕНП Радан Кънев. Според него публичното разкриване на кризата в българското правораздаване е повод за по-ускорено решаване на натрупаните в продължение на десет години дълбоки проблеми в кадровата политика, довели до упадък и деградация на управлението българското правосъдие.

„Стигна се до момент, в който това просто не може да бъде скрито в обществото. Фактът, че очевидно персоната на г-н Гешев и начинът, по който ръководи прокуратурата, станаха абсолютно нетърпими и в България, а дори и в професионалните среди, близки до него, и особено тук - в европейските институции, направи разговора за отстраняването му неизбежен“, каза Радан Кънев.

По думите му обаче реформата в прокуратурата трябва да се осъществи много внимателно. И само политическото съгласие не е достатъчно, а е  необходимо да се изслушат всички професионални гласове. Радан Кънев обяви, че въпреки че симпатизира на идеята, не бива да се прибързва с позиция по темата за премахването на институцията главен прокурор, а трябва прецизно да бъдат претеглени рисковете в едната и другата посока.

„Логиката на вертикалната йерахизация, доведена до абсолютна крайност, и от конституцията, и от закона, все пак е ясна - да не се допускат местни прокурорски величия да се превръщат във фактически господари на области или местни мафиотски босове да си назначават прокурор и  по този начин, това драматично емоционално взаимоотношение между Борисов и Гешев, което наблюдаваме да се пренася на различни нива в държавата“, каза той.

Евродепутатът определи като умищлена провокация и тролене участието на Делян Пеевски в Комисията по конституционните въпроси, но пък ДПС били майстори в това и не пропускали  момента за „такъв лек тормоз на опонентите си. Присъствието на Пеевски, посочи Радан Кънев, обричало предварително  конституционния проект на обществено недоверие. А това очевидно било и търсеният ефект. „Ако българската политическа система не може да се справи с фигурата на Делян Пеевски сме изправени пред доста по-големи проблеми. Трябва да имаме самочувствието и професионализма да продължим да работим, въпреки неизбежното му присъствие“, подчерта евродепутътът.

Според него изваждането на следствието от прокуратурата е пример за изключително прибързано и необмислено решение. „Следствието беше там, където сега го поставя новия закон. Беше направен сериозен анализ, че практически то не осъществява разследваща дейност в тази си роля и беше официално обявено за най-луксозния клуб за млади пенсионери в света, в който едни хора в работна възраст не работят, но взимат солидни заплати и придобиват сериозни пенсионни права. За да се преодолее този проблем, беше интегрирано в рамките на прокуратурата, където проблемът продължи. И отново се оказа, че не е много ясно каква е ролята му. Истината е, че от 30 години имаме проблем да разберем какво точно е искал да ни каже конституционният законодател за ролята на следствието. Проблемът с мястото и функциите на българското следствие е непрекъснат“, поясни Радан Кънев.

Според него мястото на следствието не е в прокуратурата и то би могло да бъде удобна платформа с важна роля при разследванията срещу магистрати, без да е подчинено на държавното обвинение. „Едно от хубавите неща на тази политическа ситуация, в която се намираме, е че концентрацията на власт в едни ръце изглежда в обозримо бъдеще невъзможна. Ще има много силен контрол, толкова силен, че ще ни е страх за стабилността на управлението“, обобщи той.