В присъствието на десетки ученици, творци и научни работници в зала „Нова и най-нова история“ в Регионален исторически музей – Плевен беше представена книгата „Васил Левски: Да възкръсне България с пълна свобода“, на историка проф. д.и.н. Вера Бонева. Събитието беше открито от директора на РИМ-Плевен д-р Володя Попов и неговия заместник д-р Димитър Петков.

Специално за Дарик радио, проф. Бонева, която е български историк, университетски преподавател, експерт по музеология и управление на висшето образование, коментира книгата си в няколко аспекта:

„Това е една книга, която не е биография на Васил Левски, а е книга в която включвам текстове, посветени на моменти от неговата обществена дейност и компоненти от неговата историческа фигура, които според мен не са достатъчно добре отговорени от предходните автори. Моменти които са спорни, и по които аз като специалист по История на българското Възраждане бих могла да кажа още нещо въз основа на моите наблюдения и на дългогодишния си изследователски опит“.

Проф. Бонева добави, с какво книгата е различна на фона на огромния обем от литература и научни доклади, свързани с живота и дейността на Апостола на Свободата, Васил Левски.

„Историята е интерпретативна наука. Ние реконструираме миналото на базата на достъпни източници. От една страна бяха открити нови истории в Османо-турските архиви, които аз включвам в обръщение и ползвам при написването на част от книгата.

От друга страна моята гледна точка е по-скоро културологическа и в нея следвам културната памет за Васил Левски, изследвам възможностите за осмислянето на неговото дело през изкуството, през монументалните паметници.

Интересува ме начинът, по който той присъства в съвременното общество, включително и в дигиталното общество. В книгата има една част, посветена на Васил Левски в интернет, в която аз си позволявам да се отнеса по-критично към начина по който ние го експонираме сега и го „предлагаме“ сега на съвременните поколения в кавички, които са дигитални поколения. Там имаме още много да работим въз основа и на новите дигитални технологии, но и на натрупаното познание за историята на 19-ти век“.

В смисъла на това, че с начина по който е конфигурирана книгата й, проф. Бонева пренася информацията за Васил Левски в едно по-ново време, тя сподели:

„Аз мога да кажа, че ние живеем в бъдещето и доколкото виждам с Вас сме близки като поколение, и всъщност обществото не е същото като това, в което сме се родили и израснали. Не са същите ценностите, приоритетите, технологиите, с които работим. Така, когато се сменят технологиите, ние трябва да сменим подходите си и без да променяме ценностните отношения към миналото и към историческите личности, ние трябва да ги представяме на хората чрез новите технологии по достъпен за тях начин, по който те не загубват основната си тежест в обществото“.

Пред гостите на събитието, проф. Вера Бонева подчерта, че Васил Левски е осъден като политик, а не като криминален престъпник.

„В султанския указ, с който е издадена присъдата му пише че достойно е изпълнявал задачите на организацията си“, каза тя.

Проф. Бонева добави още, че Левски запазва статута си на монах до края на живота си!

Авторът на книгата „Васил Левски: Да възкръсне България с пълна свобода“ проф. дмн Вера Бонева беше уважена от началника на отдел "Култура и туризъм" в Община Плевен, Анелия Дечева.

Тя беше поздравена и от театралния режисьор Димо Дешев, който е общински съветник в ОбС-Плевен.