Масовото гласуване в Турция миналата неделя приличаше на политическа поръчка и ЦИК помогна за нея. Това заяви пред Дарик проф. Любомир Гаврилов - преподавател в университета в Тулуза, дългогодишен председател на избирателна секция там и бивш член на ЦИК. 

По думите му всеки българин, гласувал в секция в чужбина, знае, че се губи поне минута, за да се запише постоянният адрес по лична карта. ЦИК обаче е позволил той да не се попълва, с което е отворил врата за "маратонното" гласуване в Турция и е създал бъдещи проблеми на ГРАО - дирекцията, която трябва да проверява двойното гласуване.

"Неприятното в случая е, че това прилича на политическа поръчка", заяви проф. Гаврилов и допълни, че според него промяната е дошла след като "заинтересовани партии са се обадили на свои представители в ЦИК".

Как ЦИК е помогнала за ударното гласуване в Турция

„Жалко е, че ЦИК им помогна и че това беше политическа поръчка. Защото на 10 ноември е последната версия на методическите указания за вота зад граница – там беше предвидена специална точка, която улеснява гласуването в големи секции, без да има някакво искане от страна на изборни доброволци, консулства или посолства“, обясни в ефира на Дарик проф. Любомир Гаврилов.

„Такива неща не се случват спонтанно – това са политически поръчки“, каза той, като уточни, че визира промените в изборните книжа, които много хора не са забелязали.

Той обясни, че в допълнителния списък за гласуване в чужбина, който се съставя на място в секцията, трябва да се вписват по закон /по чл. 33, ал. 2 от Изборния кодекс/, всички данни от личния документ на избирателя.

„ЦИК промени всъщност изборните книжа и позволи да не се попълва постоянният адрес на гражданите, а всеки който е участвал в СИК в чужбина знае, че там се губи поне една минута, за да се запише пълният адрес по личен документ“, съобщи проф. Гаврилов.

Без „постоянен адрес“ ГРАО трудно ще провери двойното гласуване

По думите му ЦИК са освободили избирателите от това задължение и по този начин са създали бъдещи проблеми на ГРАО, които по закон трябва да проверят за двойно гласуване. „Сега при проверката трябва да се работи два пъти повече и да се намеси МВР“, поясни още той.

Но неприятното в случая е, че това прилича на политическа поръчка – един вид някои заинтересовани партии са се обадили на своя представител в ЦИК и са казали махнете го този „постоянен адрес“.

Промяната в указанията била известна на много хора по света, просто в България не се знаело за нея. Защото указания, че няма нужда да се попълва „постоянен адрес“ са получени по мейла в изборните секции от временния комуникационен пункт.

Новото НС да провери със специална комисия аномалиите на вота

Това са много неприятни неща и вероятно в бъдещия парламент трябва да има специална комисия, която да се занимае с някои аномалии в гласуването на 14 и 21 ноември, заяви още проф. Любомир Гаврилов.

Като аномалия той даде пример с гласовете в секция, в която на предишните избори всички гласували за ДПС, а сега за БСП например. „Мисля, че са им купили гласовете, но нямам доказателства. Ако МВР влезе и разпита, вероятно някой ще си признае. Досега толкова години всички знаят това, но няма наказани и влезли в затвора“, допълни той.

Освен това според проф. Гаврилов на последните избори не е имало достатъчно контрол в секциите в Турция, за разлика от изборите през юли, когато в избирателните секции е имало представители на български партии, различни от ДПС.

Българите зад граница очакват избирателен район „Чужбина“

Проф. Любомир Гаврилов напомни, че диаспората ни има ясни очаквания – да бъде създадена РИК и отделен избирателен район „Чужбина“.

Това според проф. Любомир Гаврилов ще осигури предвидимост и за избирателите в чужбина и за политическите сили в страната. „Не само много европейски държави, но и почти всички съседни балкански страни позволяват на своите диаспори да избират депутати в националните парламенти, без това да изкривява вота на сънародниците им в страната“, подчерта той.

Спад в активността на балотажа се наблюдава във Франция, съобщи проф. Гаврилов в изборния следобед. Той прогнозира, че вероятно активността ще бъде поне с 20 на сто по-ниска от тази на първия тур на президентския вот, който се проведе заедно с извънредните парламентарни избори преди седмица.

Проф. Гаврилов похвали ЦИК, които са проявили гъвкавост и са разрешили сънародниците ни в Австралия и Нова Зеландия, до които бюлетинети за балотажа не достигнаха, да гласуват с принтиран на място образец на бюлетините, изпратен от България.

„Т.е. гласуването на обикновен лист хартия също е възможно, нека не си мислим, че машините могат да решат всичките ни проблеми. Те могат да решат някои проблеми, но не всички“, допълни той.  

Чуйте разговора на Йовка Йовчева с проф. Любомир Гаврилов.