Употребата на някои видове козметика при жените може да доведе до проблеми с очите. Това обяви в ефира на Дарик проф. д-р Христина Групчева - управител на Специализираната болница по очни болести за активно лечение във Варна.

Не трябва да се използва водоустойчива козметика, защото тя блокира работата на мейбомиевите жлези. Поставянето на изкуствени мигли също може да създаде проблем. Най-опасни са големите мигли, които с тежестта си натоварват мускулите на клепача, чийто мускул може да пострада сериозно, обясни проф. Групчева.

Според проучване в Европа човек харчи средностатистически по около 100 евро на месец за козметика. Това няма как да се промени. Въпросът е как да бъдем разумни, когато избираме продуктите, посочи специалистът и призова жените за разумен избор и приложение на козметичните продукти.

До няколко седмици ще излезе третият световен доклад за „сухото око”, озаглавен „Пандемия на околната среда”, като проф. Христина Групчева е била поканена за участие в Комитета по козметика. Заради подписан договор за неразкриване на информация обаче не може да сподели повече по темата.  

Продължителният престой пред компютърния екран също може да доведе до появата на „сухо око”. Храненето също влияе на очите. Има много митове колко са полезни морковите и боровинките, но нещата не стоят по този начин, посочи проф. Групчева, която е и председател на Българското дружество по офталмология.

80 милиона души по света са ослепели вследствие на глаукома. Половината от тях никога не са знаели, че имат това заболяване. Това е и причината глаукомата да се нарича „тихият крадец”. Към момента в клиничната практика няма нищо, което да може да върне здравето на зрителния нерв, ако той е увреден от глаукома. При това заболяване всичко е превенция и профилактика, изтъкна управителят на Очна болница.

Най-често срещаният вид глаукома протича безсимптомно. С повишен риск от глаукома е всеки, който в семейството си има човек с това заболяване.

В Очна болница от 13 март предстои цяла седмица безплатно изследване за пациенти с глаукома по повод Световния ден на заболяването, който се отбелязва на 12 март. Пациентите, при които се установят значими изменения в зрителното поле, ще получат консултация със специалист.

Към офталмологията има изключителен интерес. Кандидатите винаги са повече от обявените места, няма и свободни места за специализанти и докторанти, отбеляза проф. Групчева, която е и университетски преподавател.

Първата промяна в Очна болница, след придобиването й от Медицинския университет в града, е свързването на учебния с лечебния процес. Това е от огромно предимство за цялостния лечебен процес.