Успешно завърши двугодишният проект за ангажиране на общността в община Севлиево. Приключването бе отбелязано с връчване на финалния доклад за проект “Ангажиране на общността” на кмета на общината д-р Иван Иванов, който обобщава впечатляващите резултати от съвместния проект на фондация "Четири лапи" и Община Севлиево за ангажиране на общността по въпросите за бездомните животни. Проектът се осъществи в рамките на 2022-2024 г.
В резултат на доброто сътрудничество, бездомните кучета в общината намаляха с 61% . От 404 през 2022 г. на 158 през 2023 г. Регистрираните кучета в националния регистър VetIS са с 40% повече - 483 животни са кастрирани, ваксинирани и върнати чрез кампании „Кастрирай и върни“.
Осведомеността на общността за приюта бе значително повишена чрез участията на фестивала „Семе българско“ и чрез популяризиращи видеа, които доведоха до увеличаване на даренията за приюта. Екипът на ЧЕТИРИ ЛАПИ работи и с 329 деца в училища и детски градини за формирането на по-добри бъдещи стопани на животни. Актуализирана бе и общинската програма за управление на бездомните кучета.
Фондацията ще използва успешния пример на Севлиево като го промотира в други страни, на различни континенти, където има дейност.
“От опита и в работата с общини, няма друга такава с такъв резултат”, сподели д-р Венцеслава Тасева - директор на фондацията. Успешната съвместна дейност на Община Севлиево и Фондация "Четири лапи" ще продължи и през 2025. За това се договориха кметът д-р Иван Иванов и д-р Венцеслава Тасева.
"Четири лапи" работи с мисия да помага на общините да се справят с популацията на бездомните кучета и котки по цялостен, ефективен, хуманен и устойчив начин.
"След внимателен анализ на практиките и състоянието на 265 общини в България от 2015 г. насам, през 2022 г. подписахме споразумение за сътрудничество с община Севлиево, целящо сътрудничеството между хората от общността, за да се променят нагласите и поведението към животните", споделят от фондацията.
Целта е повече осиновявания от приюти и популяризиране на кастрацията, което намалява броя на изоставените кучета, а също и да продължи и работата с децата от детските градини и училищата.