Пазарджишкото село Радилово днес ще отдаде почит към благодетелката лейди Емили Странгфорд по повод 195-годишнината от кончината ѝ. Организатор на събитията е местното читалище “Зора-1903“.

Програмата започва с тържествено поднасяне на цветя пред паметната плоча, поставена в чест на англичанката, посветила голяма част от живота си на България, и посещение на читалищната музейната сбирка за живота ѝ. Продължава с историческа среща на изследователи-историци, музейни и други специалисти, местни хора и гости - с интерес и признание към делото ѝ.

Лейди Странгфорд е родена 1826 г. във Великобритания, Лондон, Мерилебон, в семейството на морски адмирал. На младини обикаля света на кораба на баща си. Описва видяното в книга, на която получава отрицателна рецензия от станалия в последствие неин съпруг, лорд Пърси Странгфорд – британски  дипломат в Истанбул, подкрепящ България за църковна независимост във времето на Османската империя.

В своите мемоари лейди Странгфорд пише: „Покойният ми мъж често е заявявал да направя това, което е възможно, макар и малко да е то, в полза на българите“.

След смъртта на съпруга си лейди Странгфорд посещава България няколко пъти, като създава редица болници и помага на местното население в едни от най-разломните времена в българската история - борбите за национално освобождение.

В историята на село Радилово името на благородната англичанка е вписано със златни букви, тъй като тя помага за възстановяването на населеното място, както и на целия регион, в тежките времена след Априлското въстание.

След жестокото потушаване на Априлското въстание лейди Странгфорд прави една голяма кампания, пише до българските власти, до османските, а те отговарят, че няма кръвопролития, а само се разбунтували българите. Тя обаче решава да види на място, събира средства и идва в България заедно с Джанюариъс Макгахан, Юджийн Скайлер и Уилям Гладстон. На път за Батак минават през село Радилово и виждат че селото е напълно опожарено. 

Първоначално тя идва с цел да дари средства за дрехи и за храна, но когато вижда тежкото състояние на хората, решава да направи 6 болници - в Батак, Перущица, Радилово, Карлово, с. Петрич и Панагюрище. След като е изпълнила задачата си като болница, сградата днес е музей, посветен на историята на селото и специално на лейди Странгфорд.

Преди смъртта си през 1887 г., за втори път посещава страната ни през 1884 г. - за да види напредъка и успехите на българите  след освобождението.

Делото на британската общественичка лейди Емили Странгфорд, е свързано с историята на Радилово. Местните хора и днес почитат радетелката за България във времето Априлското въстание и след Освобождението. Пазят и предават спомена за нея. В читалищната музейна сбирка се поддържа експозиция на вещи, статии и исторически факти от нейния живот.