Проевропейският президент на Молдова Мая Санду обяви, че на изборите за президент и референдума за евроинтеграцията на страната в неделя е имало "безпрецедентна" атака от външна намеса.

При преброени близо 100 % от бюлетините, 49,69 % са гласували с „не“ на референдума, а 50,31 % - с „да“. Очакванията бяха молдовските граждани да одобрят европейската интеграция на страната по-категорично.

В изявление до сънародниците си Санду каза, че има "ясни доказателства", че престъпни групи, работещи заедно с чуждестранни сили, враждебни на интересите на Молдова, са се опитвали да купят 300 000 гласа, нещо, което тя нарече "измама с безпрецедентен мащаб".

"Целта им беше да подкопаят демократичния процес. Намерението им беше да всеят страх и паника в обществото. Очакваме окончателните резултати и ще отговорим с твърди решения", каза тя.

Getty

Снимка: Избори в Молдова, Гети

Гласуването няма да бъде правно обвързващо, но ще активизира кампанията на опозицията и ще бъде удар за Санду. От години тя работи за това Молдова да се присъедини към ЕС до 2030 г. Проучванията показваха ясно мнозинство от молдовците, подкрепящи присъединяването към Европейския съюз преди вота.

На вота за държавен глава Санду получава към момента 38% от гласовете, докато нейният основен съперник, бившият главен прокурор Александър Стояногло, има 28 на сто. Балотажът ще се проведе на 3 ноември. 

Дарик

Преди вота бяха получени редица сигнали срещу укриващия се магнат Илан Шор, който живее в Русия. Москва отрича да се е намесила в изборите. По-рано този месец молдовската полиция обвини Шор, който беше осъден задочно за измама и кражба, че се е опитал да плати на най-малко 130 000 гласоподаватели да гласуват с "не" и да подкрепят "нашия кандидат" на изборите.

Шор открито предложи в социалните медии да плаща на молдовците, за да убедят другите да гласуват по определен начин и каза, че това е законно използване на парите, които е спечелил.