И през тази година Община Монтана ще осигури ежедневен превоз на 241 ученици от кв. „Кошарник“ до шест приемни училища в града, съобщи кметът Златко Живков.
Дейността е част от проект, финансиран по Националната програма на Министерството на образованието и науката „Подпомагане на общините за образователна десегрегация“.
Договорът е подписан с Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства и е на стойност 110 800 лева. Координатор на проекта е Лозка Никова – гл. експерт „Училища“ в община Монтана.
Освен ежедневен превоз, ще бъдат осигурени учебни пособия и материали за 187 ученици. Ще бъдат назначени двама медиатори на 4-часов работен ден. Те ще осъществяват връзката между деца, учители и родители. Ще придружават пътуващите ученици и ще съдействат за по-доброто им адаптиране в училищата.
„ Това може и да не е най-големия проект, който изпълняваме, но той е много важен за да направим по-ефективна интеграцията на учениците от уязвими групи, заяви Живков. Благодаря на министерството, че за втора поредна година ни одобрява за финансиране. Общината ежедневно осигурява превозва на близо 500 момичета и момчета от селата до училищата в града. Това е наша отговорност и ние я изпълняваме, каза още кметът на Монтана.
Още по темата
- Новините обяснени: Какво се случва с магистрала „Хемус“ и ще отпаднат ли визите за САЩ?
- Поли Генова: Имах нужда от помощ! Певицата откровено за терапията и тъмните моменти
- Ина Кънчева: Музиката на Росини е един шприц, едно шампанско, една радост!
- Районна прокуратура – Видин отвори врати за ученици: Магистрати и полицаи с лекция за правосъдие, безопасност и криминалистика