В два последователни дни - 19 и 20 март, Наблюдателната комисия към Общински съвет - Бургас, съвместно с Община Бургас, проведе културни срещи с лица, изтърпяващи наказание лишаване от свобода в бургаския затвор и затворническите общежития в Дебелт. На място бе представен романът на писателя Александър Урумов - „Али Безсмъртния“ , а самият лирически герой от книгата – гражданинът от ирански произход Али Дини, разказа за живота си пред лишените от свобода.

Али Дени е изтърпявал три присъди в български затвори. Той сподели за многобройните трудности, ужасните грешки, както и за опасностите от другата страна на закона. Преломният момент в живота му идва, когато започва да чете библията и решава да стане християнин, за да поеме по нов път. Преобразяването му от един от най-опасните хора за времето си до един кротък и смирен човек, който е намерил смисъл и пълнота в живота си чрез вярата в Бог, бързо започва да прави впечатление на всички около него, в това число и на началника на затвора. В резултат на тази реална промяна той е предложен за предсрочно условно освобождаване.

Вече почти 12 години Али Дини е един напълно ресоциализиран свободен гражданин, който е щастливо женен с трима синове. Работи неуморно в полза на най-уязвимите групи от обществото. Всяка седмица посещава бежанските лагери в Любимец, Бусманци, Военна рампа (София) и Харманли, където окуражава изпадналите в беда.

Представянето на книгата бе възприето много положително от лишените от свобода. Те успяха да зададат своите въпроси и се оформиха кратки дискусии.

Примерът на Али вдъхновява лишените от свобода да вярват в доброто начало и провокира мнозина да потърсят смисъл в живота на свобода.

Събитието бе съпътствано с две презентации – за историята на бургаския затвор от неговото основаване до наши дни и презентация, посветена на благодетеля Александър Георгиев - Коджакафалията, отново с акцент към доброто начало.

Комисията се запозна с програмите, които се реализират, споделиха се проблемни теми, дискутираха се възможности за взаимодействие.

Председателят на Наблюдателната комисия – общинският съветник Васил Загорчев се ангажира подобни културни мероприятия да се превърнат в практика и прояви готовност да организира още такива събития. Загорчев изказа искреното си впечатление не само от условията, но и от това, че за предходната 2023 г. в затвора са реализирани 14 специализирани програми, включващи индивидуални и групови практики за затворниците в различни области – за повишаване на личностния потенциал, различни видове дейности с цел превенция, рехабилитация и ресоциализация.

Мариела Кирова – общински съветник и зам.-председател на Постоянната комисия по социални дейности благодари на затворническата администрация за оказаното съдействие, професионалната организация и представянето на дейностите, извършвани за или с лишените от свобода. Кирова сподели, че това е важна стъпка към установяването на устойчиво и качествено взаимодействие между Наблюдателната комисия към Общински съвет – Бургас и администрацията на затвора в интерес на гражданите.