Атопичниятдерматит е истинско предизвикателство през 21 век. Атопичната екзема е кожната проява на атопия, като в повечето случаи този вид екзема се появява в ранното детство и продължава през целия период на растеж и обикновено отшумява в зряла възраст. Затова много страдат най-вече децата, при които сърбежът е повече от неуписуем и малчуганите с дерматит се превръщат в "Палачи" на семействата си. Това хронично заболяване може да накара и детето и неговите родители да се почувстват безпомощни и безсилни да се справят със ситуацията. Може да бъде изтощително по всякакъв начин, като всеки нов пристъп носи чувство на разочарование, безсъние, супер раздразнение. 

Тези и още много други проблеми свързани с това "модерно заболяване" разкриха двама от най-добрите ни дерматолози: член-кореспондентът проф. д-р Николай Цанков и проф. д-р Здравка Демерджиева, които са и част от основателите на фондация "Екзема България", а разговорът се проведе със съдействието на "Pierre Fabre България" и Avene.

Николай Цанков практикува в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда и клиника "ЕвроДерма". Той е изтъкнат български лекар, чийто принос за медицината не се изчерпва единствено с излекуваните пациенти, но и се обогатява от научната му дейност. Научните приноси на проф. Цанков са в областта на дерматологията и венерологията, като обхващат над 850 научни труда, той е и учител на много от съвременните ни светила в дерматологията.

Здравка Демерджиева е началник клиника по Дерматология и Венерология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Утвърден специалист е в областта на детската дерматология и всички свързани диагностични и терапевтични процедури. Припозната е като експерт на национално ниво по детска дерматология. От няколко години насам организира високопланинско климатолечение на деца с атопичен дерматит горе на Белмекен. Участва в множество научни форуми у нас и в чужбина.

Атопичният дерматит е едно наследствено заболяване, генетично е, проявява се още от тримесечна възраст, хронично, рецидивиращо“, започва проф. Демерджиева. Счита се като едно “сериозно социално заболяване“, „тъй като все повече се увеличава бройката на децата с атопичендерматит“, споделя тя, като обобщава, че„между 25 и 30% са засегнатите семейства в България, засегнатите деца по-скоро“.

За локализацията на обривите проф. Демерджиева подчертава:„започва в бебешка възраст със симетрично зачервяване на бузките и брадичката, но има суха кожа по цялото телце, след 1-годишна възраст се фиксира в гънките, може да обхване шията“. Тя добавя още, че„вече има и генетични тестове, с които бихме могли да определим до каква степен е засегната кожата“. За успокоение на родителите и децата проф. Демерджиева допълни, че атопичниятдерматит се подобрява във времето, като след определена възраст той би могъл да влезе в една дългосрочна ремисия. Доктор Цанков допълва цялата картина с конкретни примери и начини за лечение. Двамата говорят и за селото Avene във Франция, където в местните термални минерални извори това заболяване успешно се лекува. 

Повече от интересната здравна беседа вижте и чуйте в прикачените файлове