От инициатива „Правосъдие за всеки” изразиха несъгласието си с внесения проект за конституционни промени в деловодството на Народното събрание.
Част от текстовете, срещу които възразява гражданското сдружение, са свързани с мандатите на главния прокурор и председателите на Върховния админситративен и Върховния касационен съд.
Те припомниха, че според представения първоначално проект за промени от ПП-ДБ, мандатите на „тримата големи” е трябвало да бъдат намалени от 7 на 5 години. Но във внесения законопроект от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС е добавено, че тримата имат право на още един мандат. Така на практика излиза, че е възможно един човек да изкара на съответния пост два мандата или общо 10 години.
Според инициативата, ако промените минат във внесения вид, ще се направи по-лоша Конституция от сегашната.
„Правосъдие за всеки” беше основен партньор на „Продължаваме промяната–Демократична България” в областта на правосъдната реформа, но от днес от организацията заявиха, че прекратява споразумението си с двете формации.
От гражданското сдружение изразиха недоволството си от внесените промени, засягащи фигурата на главния прокурор. Председателят на инициативата Велислав Величков заяви, че с тях не се ограничават правомощията му.
Като по думите му методическото ръководство върху дейността на всички прокурори, макар и да го няма записано в проекта за промяна на Конституцията - остава. Като главният прокурор получава ново правомощие – той се превръща в ръководил на върховните прокуратури.
След направените измененията от първоначално заявените промени, от „Правосъдие за всеки” заявиха, че четат проекта на ДПС, а не на ПП-ДБ.
По думите на Величков, ако се правят недопустими компромиси, по-добре да не се прави нищо, защото отварянето на Конституцията сега, ще я затвори за 10 години напред.
Величко отбеляза и отхвърлените в чл. 120 на Конституцията текстове за административните актове и безусловното им обжалване.
От инициативата посочиха, че са готови да организират протести, за да се противопоставят на съдебната реформа с имитация за запазване на статуквото.
Относно вчерашните протести в цялата страна в подкрепа на нарязаното момиче с макетно ножче в Стара Загора, Величков коментира, че първото, което трябва да направят политиците, е да върнат доверието в правосъдието, тъй като държава без правосъдие е форма на организирана престъпност.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- “Правосъдие за всеки” организира протест срещу номинацията на Сарафов за главен прокурор
- В опит да поднови списъка за възможен премиер, ПП-ДБ инициира законови промени
- КС остави в сила ограничените правомощия на президента при избора за служебен премиер
- Борисов “тръпне в очакване” за решението на КС за промените в основния закон