
В края на миналата година. приключи прилагането на петата Национална програма по пчеларство за 2020 – 2022 г. През следващите пет години секторът на пчеларството вече се подкрепя чрез интервенции по чл. 55 от Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета от 2 декември 2021 г. за установяване на правила за подпомагане за стратегическите планове.
Гласувайте: Планирате ли инвестиции в стопанството си през тази година?
От Кампания 2023 подкрепата на земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства, ще се предоставя по девет интервенции. Те са заложени по Първи стълб в Стратегическия план за земеделие. Имайте предвид, че отделно, по Втори стълб за развитие на селските райони, ще се подпомагат биологичното пчеларство и естественото опрашване.
Прилагането им е регламентирано с Наредба за условията и реда за прилагане на интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г. в сектора на пчеларството. Нейният проект е на обществено обсъждане до 25 май.
Подаването на заявленията за подпомагане ще се извършва чрез Системата за електронни услуги (СЕУ). Всеки кандидат може да подаде само едно заявление за подпомагане за по-долу изредените дейности за съответната финансова година.
• Информационни семинари/лектории за повишаване на знанията по конкретни теми, насочени към сектор пчеларство;
• Демонстрационни дейности и посещения на земеделски стопанства (демонстрационен обект) за краткосрочен обмен на опит;
• Разработване на наръчник/наръчници за добри практики, включително нормативни изисквания в пчеларството;
• Третиране на пчелните семейства срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата;
• Тестване на пчелните семейства за степента на опаразитеност с причинителя на вароатозата - Varroa destructor;
• Подпомагане закупуването на нов инвентар, необходим при практикуване на подвижно пчеларство;
• Възстановяване на част от разходите при практикуване на подвижно пчеларство за придвижване на пчелните семейства;
• Извършване на физикохимичен анализ на пчелен мед и пчелни продукти;
• Извършване на анализи за наличие на остатъци от пестициди в хранителни запаси, восък и трупчета на пчели;
В заключителните разпоредби е посочено, че за финансовата 2023 година няма да се прилага подпомагането по дейност „Запазване/възстановяване и/или увеличаване броя на пчелните семейства“ от интервенция „Действия за запазване или увеличаване на наличния брой пчелни кошери в Съюза, включително развъждане на пчели“.
На 23 февруари 2023 г. проектонаредбата беше представена за предварителна обществена консултация на представителите на Съвета по пчеларство, Национален браншови пчеларски съюз, Български свободни пчелари, Браншови пчеларски съюз – Попово, Сдружение на производители и търговци на ветеринарномедицински продукти и д-р Илиян Гечев двм – експерт „Болести по пчелите и биологично сертифициране”. Направените целесъобразни бележки и предложения са отразени, посочват от Министерството на земеделието.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg