Сега слушайте в рубриката "Доктор Ох Боли" повече за подаграта – болест, известна от древни времена до ден днешен. Особено в последните години, когато подаграта и съпътстващите я увеличения на пикочната киселена се превърнаха в сериозно социално заболяване заради прекомерното затлъстяване, метаболидния синдром и некачественото хранене. 
 
Подаграта е известна от дълбока древност като болест на богатите („Царска болест“) от древността се свързва с богат на белтъчини (пурини) хранителен режим, който води до отлагане на кристали от пикочна киселина в ставите и меките тъкани, предизвикващи болка и възпаление и изявяващи се като подагрозен артрит.
 
Четиринадесет византийски императори, от общо 86, страдат от подагра. Сред тях са Константин I, Юстиниан I, Алексей Комнин, Константин IV Погонат. Последният загубва битката с аспаруховите българи край Месемврия поради подагрозен пристъп.  
 
Подаграта и повишените стойности на пикочна киселина за последните 10 години са удвоили болестността си в Европа и САЩ, поради ред причини като хранителен режим богат на фруктоза и пурини (червени меса), която предизвиква увеличение на пикочната киселина в кръвта и увеличаване на затлъстяването и метаболитния синдром.
 
Сериозно влияние върху пикочната киселина оказва и увеличаването на захарния диабет и сърдечносъдовите заболявания – неконтролирана хипертония и гръдна жаба (исхемична болест на сърцето), както и сърдечна недостатъчност и бъбречни заболявания. 
 
Данните за болестността  от подагра са - честота около 3,9% от населението, а за повишените стойности на пикочна киселина болестността е около 4-5 пъти по-честa, при 16-20% от населението, като при мъжете над 45 години тя е най-честа.
 
В последните 10 години се натрупаха данни, че високите стойности на пикочната киселина са независим рисков фактор за сърдечносъдови инциденти, развитие на атеросклероза, както и по-бърза прогресия на бъбречна увреда. Всичко това обуславя нуждата от навременно откриване на тези проблеми и тяхното качествено лечение.
 
Ники Кънчев обсъжда темата с един от най-добрите специалисти нефролози в България - професор доктор Боряна Делийска. Тя е доктор на медицинските науки, е началник на Клиниката по нефрология в УМБАЛ «Царица Йоанна – ИСУЛ». От 2012 г. е професор по нефрология.
 
Чуйте я: