Варненският апелативен съд потвърди присъда за деклариране на неверни сведения за фиктивно наети работници с цел финансиране от еврофондове.

Обвиняем по делото е управител на търговско дружество, който бе признат за виновен от Шуменския окръжен съд и осъден на две години лишаване от свобода условно и да изплати на държавата получената сума като обезщетение за причинените имуществени вреди.

Подсъдимият Джеват С. декларирал, че три наети от него работнички са полагали ежедневно 8-часов труд от август 2017 г. до март 2018 г., без това да е било така. Като управител на търговско дружество извършил престъплението, за да получи средства от фондове, предоставени от ЕС на българската държава по проект „Обучения и заетост“, съфинансиран със средства от ЕС и държавния бюджет. В резултат работодателят получил сумата от 10 192 лв.

И трите рабoтнички разказали пред първата инстанция, че не са престоявали ежедневно на работното си място и това предварително е било съгласувано с работодателя. Съгласно уговорката, те получавали на ръка по 100 лв. на месец, а цялата заплата била превеждана по банковите им карти, които съхранявал подсъдимият.

В рамките на въззивното съдебно следствие бе разпитан свидетел, работел през инкриминирания период в дружеството.

Варненският апелативен съд прие, че подсъдимият е знаел, че подава неверни сведения. Той лично подписал договора с условията за финансиране. Като работодател е имал и задължението, и реалната възможност да се увери, че наетите лица изпълняват задълженията си. Деецът се е облагодетелствал престъпно като е получил паричните средства.

Личността на подсъдимия и деянието обаче не се характеризират с висока обществена опасност. За превъзпитаването на Джеват С. и предупреждаването на останалите членове на обществото не е необходимо той да търпи ефективно наказанието, прецениха апелативните магистрати.