Българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ оказа помощ на група бедстващи антарктици от испанската полярна база „Хуан Карлос Първи“, съседна на българската – „Св. Климент Охридски“, на остров Ливингстън.

Звук на гайда огласи българския залив на остров Ливингстън (видео)

14 полярници от испанската станция, сред които и двама канадски учени, бяха успешно прибрани на борда на българския кораб от плажа край нос Хана Пойнт, където извършват изследвания. Няма пострадали, съобщават от варненското ВВМУ, в чийто състав е плавателният съд.

До намесата на българския кораб се стига след подаден сигнал за спукване на една от двете надуваеми лодки на испанската група и невъзможност за стигането им от Хана Пойнт до базата „Хуан Карлос Първи“ с втората лодка. Причината са влошени метеорологични условия в южната част на острова – силен вятър и бурно море.

Първият български научноизследoвателски кораб достигна Антарктида (СНИМКИ)

Командирът на „Св. св. Кирил и Методий“ – капитан II ранг Николай Данаилов, реагира. Членовете на екипажа, които в този момент помагат на българските антарктици в родната база, се връщат на борда и „Св. св. Кирил и Методий“ се насочва към мястото на възникналата ситуация.

Час по-късно полярният ни кораб достига залива край Хана Пойнт и спуска работна лодка, която помага за трансфера на испанските полярници от брега. Двете лодки на испанците също са спасени, след като са качени на палубата на „Св. св. Кирил и Методий“ чрез бордови кранове.

Качвайки се на борда на кораба, антарктиците от испанската база, прекарали над 10 часа с термоизолационни животоспасяващи костюми на плажа край Хана Пойнт, благодариха на екипажа на българския кораб за оказаната помощ. 14-те души ще бъдат откарани обратно до базата им „Хуан Карлос Първи“.

Всички новини от Варна