
По покана на Община Мездра и на Литературен клуб „Христо Ботев“ към НЧ „Просвета 1925“ в Мездра гостуваха поетът Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели (СБП) и доайенът на литературната критика у нас Благовеста Касабова, за да представят своите най-нови книги - стихосбирката „Прободени носталгии“ (Издателство „Лексикон“, София, 2024 г.) и мемоарната книга „По следите на времето“ (Издателство „Лексикон“, София, 2023 г.). Те бяха придружавани от Емилия Казакова - дизайнер и технически редактор в Издателство „Български писател“, и от Добрин Добрев Финиотис - уредник на „Дом Дора Габе“ в столицата.
Събитието е от програмата на 51-вите Празници на културата „Мездра-май“ и е посветено на 100-годишнината от създаването на мездренското читалище.
Кратки биографични данни за двамата автори представи Светла Дамяновска - председател на Литературен клуб „Христо Ботев“.
„Прободени носталгии“ е знакова книга за цялостното поетично творчество на Боян Ангелов, заяви при представянето на най-новата поетична книга на председателя на СБП Благовеста Касабова. Емоционалното й въздействие е с много висок градус, стиховете излъчват проницателно вглеждане в нравите, в начина на живот, в потискащата липса на духовност днес. Излъчват оригинална символика и метафоричност, своеобразна равносметка, не директно изведена, а равносметка-изповед, оценка, диалог с вътрешния Аз.
Прозвъняват и нотки на легендарност, на носталгични настроения. Често те са „облечени“ с метафори, чрез тях поетът изразява конфликтните и емоционално натоварени състояния на вътрешните си преживявания. Интересно синхронизира вътрешния ритъм с външната форма на стиха. Знакови в този смисъл са творби като „Балконът“, „Пътуване“, „В началото на зимата“, „Заблуди“, поемата „Прободени носталгии“.
В други лирични творби - по-директно натоварени с разнолики образи, размисли и носталгични навеи - Боян Ангелов използва по-провокативна символика, поставя „диагнози“, знаейки, че все още не е открит лек за боледуващото човечество.
Като цяло, поетичното съдържание на „Прободени носталгии“, освен завладяваща емоционалност, навежда читателя на размисъл за тленното (физическо) човешко съществуване, каза в заключение Касабова, и за нетленното (духовното), което е сътворено по космическите закони и е изначалното предназначение на човешкото съществуване.“
Представянето на „Прободени носталгии“ допълни прочит от автора на избрани стихове от лиричния сборник: „Ненагледност“, „Пътят за Керкира“, „Преди и сега“, „Гълъбицата“, „Демир Хисар“, „В пустинята“, „Надежда“.
„По следите на времето“ е една изключително откровена книга, подчерта при представянето на мемоарната книга на Благовеста Касабова Боян Ангелов. Ако искате да се запознаете с българската литература, с литературната среда в София и в провинцията, с литературните течения, с литературните приятелства, кръгове, а понякога и вражди, можете да го направите от тази книга на Благовеста Касабова. Защото тя няколко десетилетия работи като редактор в Издателство „Народна младеж“, а преди това в Дома на детската книга, автор е на много други книги, свързани с българската литература.“
„В разговор с приятели стана дума за миналото, споделя в „По следите на времето“ Благовеста Касабова. Миналото - си казах аз - не е отминало, то продължава да живее в нас даже да не го искаме… Така се роди идеята за тази книга. Бог ме поведе в пътищата назад - прави или криви, но извървени от мен.
Вървях по пътищата на живота си и така всъщност се връщах към себе си. Дали съм се завърнала? Навярно ще се питам, докато съм жива. И докато очите ми гледат този ненагледен свят - единствен за мен и неповторим за всяко живо същество. А колко повторения има в него! Повтаря се неправдата, но и правдата. Повтаря се престъплението, но и наказанието. Отчаянието, но и надеждата, пораженията, но и победите. Смъртта, но и раждането. Повтаря се лъжата, но и истината, малката за мен, и голяма - за голямото човечество.
Къде е било моето място в този свят, в този град, в моята страна - това съм търсила и продължавам да търся. В това търсене съм изграждала собствените си норми на поведение и морал, ръководена съзнателно или подсъзнателно от чувството, че ако аз не правя това или онова, никой друг няма да го направи.
Годините минават и отминават. Режимите идват и си отиват. Остава създаденото. В големия свят всеки от нас е една отделна вселена. Говорих искрено, поне пред себе си. Дано и до вас да стигне тази искреност - за да ми повярвате. За да си повярваме взаимно. Доверието и вярата в себе си, в близките и приятелите, са ме крепили през тези години и десетилетия…
Преминах през много завои и изпитания, Понякога душата ми се е люлеела над бездна. И - ха, да се скъса тънката нишка и да изчезне в бездната. Но преминах нататък към другия спасителен бряг. Мисля, че колкото и зло да има в този живот, той все пак се крепи на доброто, което ражда добро. Добротата, красотата, уединението в себе си и разтварянето на душата ми пред приятели и близки е моето най-голямо богатство. И пътеводител за по-нататък. Колко време ми остава - от бога дадено. Той е всемогъщ съдник и опростител на нас, грешниците. Той ме водеше. Той ще ме води…“
Боян Ангелов и Благовеста Касабова отговориха на въпроси на присъстващите, които имаха възможност да си закупят и техни книги с автограф.
От името на Община Мездра заместник-кметът Нели Минева благодари на двамата автори за гостуването и им подари плакет „Български вечен календар“ и букет цветя. Благодарствени писма от председателя на НЧ „Просвета 1925“ Мирослав Аспарухов, бутилка вино и цветя подари Биляна Костова, секретар на градското читалище.
Още по темата
- Готова е програмата на XIV Майски краеведски четения в Мездра
- Уъркшоп по реставрация на археологическа керамика с д-р Димчо Радев в Мездра
- Община Мездра се включи в поредното събитие от проект „30 години Маастрихт: Размисли върху миналото, настоящето и бъдещето на Европа“
- След броени дни започва XI-ят Фестивал на средновековните традиции, бит и култура „Калето - Мездра“