
Подписка, започнала от Бавария събира подкрепа за забрана на препаратите, унищожаващи пчелите/СНИМКИ/
Във връзка със зачестили отравяния на пчели в плевенския регион, Фондация за околна среда и земеделие /ФОСЗ/ организира пресконференция, която се проведе в пресклуба на БТА в Плевен.
В нея участваха председателят на Областния пчеларски съюз в Плевен – Юлиян Станчев, председателят на ФОСЗ – Албена Симеонова, представители на Ловно-Рибарско сдружение – Плевен, Национален ветеринарен съюз - Плевенска колегия, както и пчелари от плевенски села - от Петокладенци Христо Христов и Димитър Николов от Биволаре.
Председателят на Областния пчеларски съюз – Плевен Юлиян Станчев информира, че по данни от 22 населени места в областта, загубите са в размер на между 15 000 и 20 000 пчелни семейства. Той подчерта и факта, че според очевидци има отровени и други животни като гущери, змии и язовци. „Според нас това е и екологична катастрофа“, каза Юлиян Станев. Той поясни, че основна причина за отравянията е неспазването на Наредба 13 – за предпазване на пчелите при пръскане, както и на Закона за защита на пчеларството и Закона за защита на растенията.
„Най-големият проблем е, че едрите зърнопроизводители получават средства от Европейския съюз, с тези пари си купуват отрови – пестициди, с които отравят пчелите, съсипват биоразнообразието и влияят върху здравето на хората. Това се случва изключително в България и много рядко в останалите страни в ЕС и ние алармираме, че това най-накрая трябва да приключи. След като има Наредба 13, както и възможност по „кръстосаните съответствия да се отнема от средствата, с които те си купуват пестициддите, те трябва да им бъдат отнети по някакъв механизъм. Ако не, да се притиснат от Европейската комисияи европейските институции и да не получават средства, защото те мислят само за своя джоб.Идват в селата с огронмите машини, извършват си операциите наведнъж, отравят всичко. Тези хора унищожават поминъка на местния пчелар, градините на хората там, където пръскат с въздушна техника. Селата в момента са едни от най отровените места. Тези хора вършат безобразия, плащат на институциите, а в съда бавят делата“, каза още Албена Симеонова.
Тя информира, че в подкрепа на недоволството на пчеларите, от неправителствената организация Фондация за околна среда и земеделие, са организирали подписка на своята страница във фейсбук. Документът трябва да събере 13 000 подписа от цялата страна и ще бъде внесен от природозащитници в Европейския парламент, както и в българските институции. Настояването ще бъде да се предприемат адекватни действия в защита живота на пчелните семейства.
Христо Христов, който е зам.-председател на Съюза на пчеларите в Свищов и има пчелини в село Петокладенци сподели, че през последните 4-5 години по време на кампанията в землищата на селата Татари, Петокладенци и Божурлук започват масово да измират пчелите. Тази година общо в трите села, унищожените пчелни семейства са около 2000, като по-голямата част от пчелите умират вследствие на извършването на сеитбата.
В пресконференцията с отговори на пчеларите се включи и директорът на ОДБХ – Плевен Иван Йорданов. Той посочи, че към 15-ти май в дирекцията има 5 постъпили сигнала за неправилно третиране на селскостопански площи с опасни препарати.
След пресконференцията, пред сградата на Съдебната палата в Плевен се проведе мълчаливо бдение под мотото "Да спасим живота на пчелите", с което със запалени свещи беше почетена паметта на загиналите пчели, станали жертва на отровни препарати за растителна защита, използвани от едрите зърнопроизводители.