„Емоциите в днешния ден са големи и благодаря на вицепрезидента на Р България Илияна Йотова, на кмета на Плевен Георг Спартански, на г-н Румен Петков, чиято генерално е идеята за честването.

Идеята за създаването на новата зала в Колекция „Дарение Светлин Русев“ е още от 2018-та година. Разбира се, това отне известно време и много се радвам, че тя вече е факт за 90-та годишнина на моя баща“.

Това каза за Дарик радио едната от дъщерите на големия български творец акад. Светлин Русев - Ралица Русева, малко след откриването на две изложби в родния за автора град – Плевен, по повод отбелязването на 90-я му рожден ден - 5 години след кончината му в края на месец най 2018-та година.

Честването на 90 години от рождението на акад. Светлин Русев започна с откриване на зала „Ателие” в ХГ Дарение „Колекция Светлин Русев” с лични вещи и непоказвани творби на художника, предоставени от дъщерите на Светлин Русев -  Милкана Русева и Ралица Русева.

"Моите лични благодарности за това, което продължават дъщерите на Светлин Русев, на големия Светлин - нашият съгражданин, който е на България разбира се, но си е наш. Поклон и благодарности! Вие сте достойни дъщери на вашия велик баща". С тези думи, кметът на Плевен Георг Спартански се обърна към дъщерите на акад. Светлин Русев - Ралица и Милкана Русеви.

Румен Петков – бивш кмет на Плевен подчерта, че Колекция „Дарение – Светлин Русев“ е храм на изкуството, както и велик храм на чувството за принадлежност.

„Това чувство за принадлежност към приятели, род и Отечество, което се среща все по-рядко…“.

Събитието се проведе под патронажа на Вицепрезидента на Република България Илияна Йотова.

Основна тема на новата зала "Ателие" са портрети на личности, които са изиграли най-голяма роля в живота и творчеството на художника.

Още от входа погледът на зрителя е прикован от монументалния портрет на Владимир Димитров - Майстора, изпълнен върху чисто бяло платно само с черна креда. Освен като пример и учител в изкуството, Владимир Димитров-Майстора е причината за колекционерската страст на Светлин Русев.

На първия етаж в постоянната експозиция на Дарение “Колекция Светлин Русев” може да бъде видяна първата творба, която още като студент Светлин Русев с много усилия откупува от Владимир Димитров - Майстора. Това е и началото на колекция, която след десетилетия, през 1984 г., Светлин Русев дарява на родния си град и става гордост на Плевен.

В новата зала са представени портрети на неговите най-близки хора: майка му, баща му, съпругата му, на поета Константин Павлов, ескиз на портрет на скулпторката  Васка Емануилова. За първи път се представят, непоказвани досега ескизи на автопортрети на художника.

В новата зала за първи път могат да бъдат разгледани рисунки на академик Дечко Узунов, посветени на Светлин Русев, рисувани спонтанно по различни поводи и придружени с написани на ръка приятелски посвещения.

Посетителите могат да видят портрет на Светлин Русев от 1983 г., дело на световно известния художник и негов приятел Корнелиу Баба. Публиката ще бъде изненадана и от рисунка от 1976 г. на друг световно известен творец - италианският  художник Ренато Гутузо.

Той майсторски и леко шаржово е изобразил само ръката на Светлин Русев и е написал: “На Светлин, който знае какво означава ръката!”.

По повод 90 години от рождението на Светлин Русев  в Художествена галерия „Илия Бешков”- Плевен бе представена голяма юбилейна изложба.

В началото прозвучаха изпълнения на Общински хор "Гена Димитрова" и солисти с диригент Анелия Дечева и под музикален съпровод, осъществен от музикантите от Плевенска филхармония - Георги Иванов, Исабел Иванова и Марина Белчева, заедно с пианистката Мариана Мирчева.

В изложбата в ХГ "Илия Бешков" са показани общо 120 платна на акад. Светлин Русев от фонда на галерията и  избрани творби от частните колекции на Васил Антонов и Януш Донев.

Творбите от експозицията са представени и в каталог, реализиран с финансовата подкрепа на Община Плевен и Министерство на културата.