"Идеята е третия и четвъртият имот да имат малко по-висока ставка, за да се насърчи покупката с цел живеене, а не спекулация, каквито тенденции има в момента".
Това обясни шефът на бюджетната комисия в парламента Константин Проданов, след като миналата седмица премиерът Румен Радев обяви намеренията на правителството второто жилище, както и всяко следващо, да се облага с по-висок данък.
Проблем ще бъде свързаността между отделните регистри и информационни системи. Проданов подчерта, че целта не е да бъдат ударени хората с повече имоти, а да има по-голяма справедливост и да се подпомогнат общините. Какъв ще е фискалният ефект Проданов не отговори, но тези сметки се правят от финансовото министерство.
Проданов присъства на представянето на годишния доклад на Съвета за икономически анализи в Софийския университет. Сред гостите бяха още бившият служебен премиер Андрей Гюров и вицепремиерът Атанас Пеканов, който обясни, че идеята за прогресивното облагане на имотите ще бъде една от темите на събитието и управляващите са готови да чуят идеи и предложения.
Пеканов подчерта, че става въпрос за средносрочна реформа, която няма да стане факт с предстоящия редовен бюджет за 2026 г. Той добави още един аргумент за реформата - да се овладее прегряването на пазара на имоти. Обясни, че от години международни организации препоръчват актуализиране на данъците в България, предаде "24 часа".
"В България е прекалено голям фокусът върху жилищата като инвестиционен актив", добави той.
Очаквайте подробности!
