Решението за нова сграда на варненската библиотека ще бъде взето в най-скоро време, заяви в студиото на Дарик зам.-кметът на Варна Павел Попов. От думите му стана ясно, че все още се обмисля дали да не бъде построена точно на предвиденото място до Общината. За началото на строителството има отпуснати 5 млн. лева, като все още има възможност да бъде открита строителна площадката преди разрешението да изтече окончателно в началото на месец май.

„Високо ценим проведения конкурс и смятаме, че проектът заслужава адмирации. Тези 5 млн. лева са на разположение, ако решим да строим библиотеката. Страницата не е окончателно затворена и скоро предстои да вземем решение. Моите колебания са дали реализирането на този скъп проект ще запълни липсите в културната инфраструктура във Варна. Това ще е дворец на книжното тяло, а дали книжното тяло е нещо с бъдеще. Трябва да си отговорим на въпроса дали искаме да създадем такъв дворец”. 

Павел Попов коментира и заложените средства в бюджета на Варна за 2024-та година за култура, образование и спорт – ресорите, за които той отговаря като зам.-кмет.

Заложените средства за образование в бюджета на Варна за тази година са 263 млн. лева и представляват 37% от макрорамката. Ръстът спрямо миналата година е с 25 млн. лева, като съществен дял имат средствата за увеличението на учителските заплати, отбеляза Попов.

„Има заложени много инфраструктурни обекти, които ще създадат нова среда за учениците в много училища. Общинският бюджет не е единственият източник на финансиране, средства ще постъпят и от държавата, която вече отпусна 8,7 млн. лева за старта на строителството на нова база на Математическата гимназия. Очакваме МОН да одобри подадените ни проекти за нови сгради и пристройки за 25 млн. лева. Има осигурени 11 млн. лева за нови сгради на училище „Добри Чинтулов” и на Хуманитарната гимназия. Заложените в бюджета капиталови разходи за образователна инфраструктура възлизат на 40 млн. лева”.

Павел Попов отхвърли критиките на опозицията, че парите за спорт са намалени в бюджета за тази година. Той добави, че спортните клубове трябва да поемат част от режийните разходи за използването на общинските бази.

„Опозицията не забелязва заложените 3 млн. лева  за енергийно обновяване на спортен комплекс „Локомотив”. Очакваме одобрение на проекти  за спортни площадки и съоръжения в училищата за общо 4,3 млн. лева. Тези пари, които се обявяват за липсващи, досега са съществували само на хартия. В бюджета за миналата година са били заложени 4 млн. лева за капиталови разходи за култура и спорт, от които са реализирани само 1 млн. лева. Не искаме по такъв начин да създаваме напразни надежди за реализация на обекти. Досега при ползването на спортните бази клубовете са били изключвани от финансовия оборот на средствата. Общината е предоставяла базите за безвъзмездно ползване и е заплащала режийните разноски. По договор клубовете имат задължения за текущи ремонти, но това не се е случвало. Смятаме, че част от приходите на клубовете трябва да бъдат използвани за режийни разходи. Надяваме се на разбиране от спортната общественост. За басейн „Приморски” не са заложени средства за покриване, но са предвидени пари за филтри на водата в басейна, от което ще спестим средства за химия”.

Бюджетът за фонд „Култура” ще бъде увеличен почти двойно и за тази година ще е 1,8 млн. лева, като ще бъдат увеличени лимитите за проектите. В общия бюджет за култура са предвидени повече средства за естетизация на градската среда, каза още Попов. Той очаква до края на годината да приключи ремонтът на Филиала на варненския театър.

Целият разговор с Павел Попов е в прикаченото аудио.