В Областна администрация Силистра по покана на областния управител Минчо Йорданов и с участието на заместник-областния управител Илиян Великов бе проведено първо за годината заседание на Областна комисия по безопасност на движението по пътищата, създадена към институцията „Областен управител на област Силистра“. В него онлайн се включи представител на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“. Дневният ред бе с две точки: „Представяне на текуща информация по темата за периода октомври-декември 2023 г.“ и „Планиране и провеждане на курсове за участниците в движението по пътищата, свързани с оказване на първа помощ; извънкласни дейности и кампании в системата на образованието“.

Областният управител благодари за добрата и навременна комуникация между институциите, участвали през последните месеци по решаване на проблеми по пътищата в усложнена зимна обстановка. Направени са и необходимите изводи, на основата на които ще бъдат формулирани предписания за подобряване на условията по републиканските и общинските пътища. Също така и в системата за електроподаване, предвид обстоятелства, затрудняващи работата на екипите при аварии и повреди.

С разглеждане на подобни въпроси е преминала проведената наскоро с участието на г-н Йорданов междурегионална среща на областните управители в Северен централен район, част от която са станали и представители на Електроразпределителната компания ЕНЕРГО-ПРО. С предстоящо общо становище на областните управители на СЦР, подготвено съвместно с Управителен съвет на Компанията, в писмен вид ще бъдат изпратени предложения до Министерския съвет. В тях ще бъдат обозначени конкретни проблеми, за решаването на които трябва организация с цел избягване по възможност на по-сериозни усложнения на ситуацията. Изяснени са основните проблеми в това отношение в т.нар. сервитутни зони край републиканските и други пътища, както и по самите електропроводи.

Кметът на община Дулово инж. Невхис Мустафа уведоми членовете на Комисията, че в ход е подготовката на писмо до Изпълнителна агенция „Пътна инфраструктура“, в което ще се изиска специално внимание към конкретни проблеми в общината. Поводите са свързани с натоварването на със специализирани превозни средства на улиците на общинския център, предвид усилната строителна дейност; отделно липсата на обходен път край града затруднява преминаването на земеделската техника през него, което предизвикало серия от оплаквания от страна на граждани.

Ще бъде изискано и обследване на „мостовото съоръжение“ между град Дулово и съседното село Черник. С подписка от населените места на общината до КЕВР ще бъде поставен въпросът за необходимостта от съдействие за извършване на превантивни действия в предстоящия летен период в системата за електроподаване в общината. В този ред на мисли бе изказването и на представителя на Областно пътно управление във връзка с поставена хоризонтална маркировка на 3 отсечки в областта, довършването на път с начало село Межден – връзка между областите Силистра и Добрич, който вече е с издаден „Акт 15“, и др.

Представителят на ОДМВР очерта картината за ПТП за цялата 2023 г. с положителни изменения по всички показатели на пътно-транспортната травматичност спрямо 2022 г.: по-малък брой произшествия на пътя 266 срещу 324, включително тежки – 72 срещу 99; намален брой убити и ранени и др. Това е резултат от проведени превантивни действия, включително отстраняване на дървета и клони на определени участъци по пътищата, както и на доброто взаимодействие между институциите.

От Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ също отчитат намален брой на спасителни операции и намеса със специализирана техника при ПТП, като в техния случай статистиката е сравнение между последните тримесечия на 2022 и 2023 г. Подобно е положението и относно участието на екипите на Център за спешна медицинска помощ. За периода октомври-ноември м.г. те са реагирали на 31 повиквания за ПТП с 43 пострадали лица, от които 16 са били отведени в болнично заведение.

Представителят на РУО на МОН представи отчет за работата по специализирани планове за обучения и дейности по програми на министерството, посветени на безопасността на движението по пътищата в 69 учебни заведения в област Силистра (41 основни и средни училища, 24 детски градини и пет центъра за работа с  деца за личностното им развитие). Проведен е квалификационен курс за учители, какъвто по правило е необходим, за да работят по темата чрез предписаните форми.

Всяко училище в своя сайт поддържа раздел, посветен на безопасността на движението по пътищата, а за осъществяване на дейността в помощ на директорите са създадени вътрешно-институционални училищни комисии. Според справката, в момента междуселищен транспорт на ученици се извършва от 24 училища с общо 50 транспортни средства. Подобна е била през отчетния период и на специалистите от РЗИ, включително с проведени демонстрации пред ученици. Изразена бе благодарност за междуинституционалната успешна работа с извозването на пациентите на хемодиализа в критичните зимни дни през месеците ноември и декември.

От областния отдел на автомобилната администрация също пресъздадоха своята работа чрез цифри и факти, които обаче са сумарни за Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Русе, част от която е силистренската структура. Членовете на Комисията бяха уведомени за някои технически нововъведения, влезли в действие в целия процес, стоящ на вниманието на ДАИ. Става дума за онлайн наблюдения по пътищата и при провеждане на изпити за водачи на МПС, и др. Целта е по-добро обучение и възпитание на бъдещите шофьори чрез възможните съвременни форми.

От община Силистра уведомиха присъстващите, че в периода октомври- декември м.г. са прочистени банкети и др. дейности на различни места, включително в района между село Богорово и м. Кариерите. Така също в град Силистра по улиците „Добрич“ и „Харалампи Джамджиев“, и в промишлената зона. Заедно с МВР продължава периодичната подмяна на пътни знаци.

Представителят на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ сподели, че се наблюдава напредък в работата на Областна комисия по безопасност на движението по пътищата в област Силистра. Споделен бе опит от област Кърджали, където е създадено безплатно мобилно приложение с обучително съдържание, предназначено за кръгове от различни възрасти. В препоръките бе наблегнато на необходимостта от знания и умения за оказване на първа медицинска помощ, включително сред подрастващите, благодарение на обучителни дейности, проведени съвместно между РУО на МОН, БЧК, РЗИ.