
Възпоменателна церемония за 149-та годишнина от обесването на Васил Левски организираха днес в Свиленград.
Пред бюст-паметника в парк „Сухата река” венци и цветя поднесоха кметът на общината арх. Анастас Карчев, заместник-кметът Мария Костадинова, общински съветници, представители на партии и организации, учители и ученици от местните училища и детски градини, граждани.
Поетичен рецитал представиха възпитаници на школата „Млад актьор” към НЧ „Просвета 1870”.
Архиерейският наместник отец Константин и отец Георги отслужиха панихида.
Историкът д-р Стефан Димитров от музея в Свиленград припомни: "Левски предприема две обиколки из страната през декември 1868 и май 1869 г. и изгражда революционни комитети в Северна и Южна България. Свиленград е един от градовете, които посещава. Според някои източници той се среща с местните първенци през август 1871 г. и създава Таен революционен комитет с председател Станко Попанастасов Разбойников и 25 души членове."
Интересът на изследователите към последните моменти от живота на Васил Левски никога не е стихвал през годините – още от 80-те години на XIX в., когато се появяват първите биографични очерци за Апостола, до наше време. Продължават обаче, да стоят все още много въпросителни около последното пътуване на Левски от Южна България и пътя до Къкрина, последните писма и инструкции на Любен Каравелов и последвалите действия на Левски, посещението му в Ловеч и контактите с тамошните дейци, включително и с поп Кръстьо. Някои от тези въпроси намериха своя отговор в откритите през последните няколко години нови документи. От тях става ясно, че в резултат от разузнавателна информация към онзи момент, османската власт вече е разполагала с много подробни сведения за дейността на революционната организация южно от река Дунав. Васил Левски е посочен като водеща фигура в изграждането на комитетската мрежа, изпратен от БРЦК в Букурещ, а откритата фотография на Апостола от 1872 г., показва по коя точно снимка той е издирван, разказа историкът от Свиленград.