
На 23 юли 1982 година Международната комисия по китолова приема да забрани напълно улова на най-големите бозайници на Земята за 1985 и 1986 година. От тогава този ден се отбелязва като Световен ден на китовете и делфините.
Любителите на животните твърдят, че ловът на толкова интелигентни същества не е подходящо средство за препитание във времето на 21 век.
В много аспекти тези бозайници наподобяват хората, а в някои дори ги превъзхождат. Например при делфините мозъкът, съотнесен към масата им е почти толкова голям, колкото и при човек. Докато спят едната половина на мозъка им се изключва, както и противоположното на нея око. Другата част от него функционира нормално, за да им напомни навреме да излязат на повърхността, за да поемат въздух, а с будното око наблюдават за дебнещи опасности.
Делфините имат и уникален слух. Те са способни да идентифицират местоположението на пасажи с риба благодарение на него. Тези бозайници имат способността да долавят ехолокационни сигнали. По този начин определят и препятствията по пътя си и се ориентират в заобикалящата ги среда. Освен изострен слух бозайниците имат и собствен език. Те комуникират чрез „свирещи“ сигнали. За човешкото ухо високочестотните им сигнали се недоловими. Техният слух е по-изострен от нашия между 400 и 1000 пъти.
Китовете пък са най-големите бозайници на Земята. Освен човека те са единствените бозайници, които притежават умението да пеят. Най-кратката песен на кит трае около 6 минути, а някои от дългите им партии продължават и над половин час.