Във времето, когато почти никой не изпраща традиционните пощенски картички е добре да припомним, че 25-ти март е техният официален ден. Историята на пощенските картички е свързана с пощенските съобщения и фотографията. Родно място на картичките се смята Австро-Унгария, а годината е 1869. Измислени са тридесет години след изобретяването на фотографската снимка от Дагер.

Инициативата за създаването на пощенските картички е на преподавателя във Военната академия Емануел Ферман. Тази нова за времето си пощенска услуга започнала бързо да се разпространява в Англия, Германия и Швейцария. До България пощенските картички от чужбина са стигали с кораби по река Дунав до Русе, Видин, Свищов и Силистра.


През 1892 година по времето на Първото земеделско и промишлено изложение в Пловдив, е издадена и у нас първата илюстрована картичка. 

Истински бум бележи разпространението с приемането на Закона за пощите, който през 1897 г. дава разрешение на различни ведомства и частни лица да издават пощенски „откритки", обикновени илюстровани картички. Преди това илюстрованите картички са се издавали инцидентно.



Колекционирането на пощенски картички и изгледи е и начин да се запази ценната информация за важни исторически и културни събития, която те носят, да се съхранят за поколенията паметниците на културата. Чрез тях пред нас оживяват градове, сгради, улици, площади, личности, които вече отдавна не съществуват или времето е променило до неузнаваемост.