Изявени спортисти и Община Пловдив обсъдиха подобряване на състоянието на бившия спортен диспансер в града

„При посещенията си на място установих неизползваеми помещения, амортизирана и стара медицинска апаратура и кадрови дефицит“, заяви ресорният зам-кмет д-р Калин Калинов и подчерта, че трябва да бъде подобрена материално-техническата база и мениджмънтът на това лечебно заведение, за да се превърне то национален център по рехабилитация и спортна медицина, в помощ на спортистите, децата и гражданите на Пловдив.

Според олимпийския медалист Асен Златев, медицинският център трябва да запази дейността си, където е най-добър, като бъдат включени и нови дейности, чието изпълнение ще се реализира с помощта на опитните медицински специалисти. Според него в настоящия момент освен изграждането на зали, държавата няма сериозни ангажименти в областта на спорта, няма и програма, няма доктрина.

Досегашният управител д-р Ненко Ненков обясни, че от 2000 г. диспансери не съществуват. Оттогава те „отиват в графата” медицински център и така губят своята специфика. Това е причината от 13 да останат само три центъра в България. Като медицински центрове те обаче нямат работещи в тях общопрактикуващи лекари, нямат клинична и образна диагностика. Освен това няма и специалисти по спортна медицина – от 2000 г. досега само трима души са придобили специалност.

Друг проблем е, че прегледите на спортистите не се заплащат – нито от НЗОК, нито от Министерството на младежта и спорта. 

Предстоят още подобни срещи, на които да се обсъди и вече конкретно изработена програма за управление на спортния център.