Инвестиционно намерение за изграждане на фотоволтаичен парк върху два имота, публична общинска собственост в местността Елена в землището на село Къшин е предизвикало недоволството на местните хора, както и създаването на Инициативен комитет.

“Ние смятаме, че този фотоволтаичен парк е вреден за природата и за населеното място, компрометира идеята за екологичен туризъм при условие, че е в близост до терена, където премибнава екопътеката за каньона на река Чернелка, унищожава каквато и да е възможност за развитие на животновъдството в селото, унищожава пасищата на пчелите и изобщо като цяло компрометира идеята за зелена енергия“. Това каза Димитър Кирилов – жител на плевенското село Къшин в пресклуба на БТА в Плевен.

На срещата с представители на медиите беше обявено, че Инициативният комитет предлага местността „Арвалийка“ в землището на плевенското село Къшин да бъде обявена защитена местност като за целта е образувана подписка.

Димитър Кирилов посочи, че инициативата е подкрепена от Българска аграрна камара, Национална овцевъдна и козевъдна асоциация, Национална асоциация на зърнопроизводителите, Областен пчеларски съюз и Ловно-рибарско дружество – Плевен,

В срещата с медиите участваха проф. Росен Цонев - биолог и преподавател в Софийски университет, Албена Симеонова – биопроизводител и председател на Българска асоциация "Биопродукти", доц. Юлиян Станчев - председател на Областен пчеларски съюз - Плевен, Ерик Борисов – представител за Плевен на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация и Антон Начев.

„Ние не сме против възобновяемите източници на енергия. Ние сме „за“, но се позволява те да се правят в пасища, ливади – в едни от най-красивите места на България в общински и държавни имоти. Обръщаме се към Община Плевен и към Общински съвет – Плевен, това да не се случи. Ще работим по темата и с РИОСВ“, каза Албена Симеонова.

Проф. Росен Цонев сподели, че е направил справка за процеса на изграждане на фотоволтаични паркове в страната и посочи пример с местността „Венеца“ – между Ловеч и Плевен, където за изграждането на такъв парк е премахната растителността, сред която има дървета на възраст около 150 години с диаметър 180 см.

"Преживяха Османското робство, но не преживяха „Зелената енергия“, каза професорът.

На въпрос на Дарик, дали от Инициативния комитет обсъждат темата с плевенските народни представители, Албена Симеонова каза: "Ние ще се обърнем към всичките ни народни представители, вече се свързахме с Министерството на околната среда и водите, както и с Министерството на земеделилето". Тя посочи, че е важно категорията на конкретните земи край Къшин да не се промени от ливади в по-ниска, което би позволило строителство на фотоволтаичен парк.

Площта, на която се планира изграждането на фотоволтаичен парк край село Къшин е 230 декара.