Експерти по екология и морско дело представиха резултатите от изпълнението на проект „Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж“. В пресконференцията се включиха представители на общинските администрации, неправителствения сектор и граждани, работещи в сферата на опазването на околната среда и устойчивото използване на природните ресурси.

С помощта на специален робот за подводни изследвания, Община Бургас и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ са извършили мащабно проучване на екологичното състояние на Бургаския залив. Мониторингът е бил извършен в шест точки, където има силно влияние на човешка дейност. Това са Пристанище Бургас, Пристанище „Сарафово“ – както на самия порт, така и в акваторията му – Ченгене скеле, Северен и Централен плаж, остров Света Анастасия. По време на подводните изследвания е била събрана възможно най-много информация за състоянието на морската околна среда и намиращите се в нея отпадъци на повърхността и на дъното.

Заснетите кадри са били анализирани от специалисти в областта на екологията и морското дело. В точките, където е било установено наличие на отпадъци с по-големи размери, са били използвани водолазни екипи за изследването им на място и при възможност са били изваждани от водата. Събраната информация е обобщена в подробни карти. Данните ще се използват за формулирането на стратегии и дейности, които да ограничат до максимална степен замърсяването на Черно море.

За ограничаване замърсяването с пластмаса Община Бургас създаде „Син етикет“. С това екологично лого бяха отличени 3 заведения, които се включиха в инициативата за намаляване на полимерните отпадъци и не предлагат пластмаса за еднократна употреба като бутилки, сламки, чаши и прибори.

Като част от мерките за управление на човешкото въздействие върху морската околна среда Университет "Проф. д-р Асен Златаров" разкри нова дисциплина "Полимерни замърсители в морска среда" към магистърските програми „Екология и опазване на околната среда”, „Екология и екологичен мениджмънт” и „Технология на материалите и материалознание".

Проектът „Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж“ се финансира по Програма за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г., ДБФП № BG14MFOP001-6.004-0007-C01/МДР-ИП-01-237/14.12.2020 г.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм