Първият национален форум "Градивни частици на бъдещето", организиран от Издателство Клет България, се проведе в София.  В него участваха  едни от най-големите имена в сферата на педагогическата наука у нас, те  представиха  значими аспекти на предучилищното образование.

Доц. д-р Райна Захариева постави на вниманието на педагогическата общност: “Сътрудничеството между учители и родители за развитие потенциала на детето в съвременния контекст”.



Темата за "СТЕМ -прилагане на интердисциплинарен подход в детската градина"бе презентирана от  проф. д-р Илиана Мирчева, СУ „Св. Кл. Охридски“.

Д-р Любослава Пенева от СУ „Св. Кл. Охридски“, ФНОИ представи как се развиват новите тенденции в областта на  „Ранното образование за развитието и благосъстоянието на детето“.

Голям интерес предизвика разработката на тема „Педагогически модел "Детето и науката". Приложение на компетентностен подход в детската градина“ от проф. д-р Румяна Папанчева, Университет "Проф. д-р Асен Златаров", Бургас.

 
Във втората част на форума присъстващите директори и учители от детски градини работиха върху актуални теми, свързани с ежедневната им педагогическа дейност.

Във фокуса на работните групи беше фундаменталната дейност за развитие в предучилищна възраст Играта, творчеството и развитието му в детска възраст, както и още много въпроси, посветени на активното взаимодействие на педагозите и градивното им развитие в институционалното оборазование на детето в България.

Организатор на конференцията  бе издателство КЛЕТ, с неговия мениджър разговаряхме за това, как чрез този форум може да се повиши професионалната подготовка и информираността на директорите и учителите, работещи в областта на предучилищното образование. И от др. страна – да се предизвика  интерес и разбиране в обществото към проблемите в тази сфера.

Ето какво каза Владимир Колев за слушателите на Дарик радио - чуйте в прикачения звуков файл:

Над 30 педагогически специалисти от детските градини в гр.Враца взеха участие във форума в София. Една от групите, работеща по темата за творчество,  бе с модератори от Враца – Петя Долапчиева и Оля Маринчева от ДГ „Славейче.