Община Белоградчик напомня, че съгласно разпоредбите на Закона за местните данъци и такси, на 30 юни изтича срока за плащане на първата вноска на данък недвижими имоти, такса битови отпадъци и данък превозни средства за 2021 г. От 01 юли върху задълженията за тази вноска започва да се начислява лихва.

Данък върху недвижимите имоти, данък върху превозните средства и такса за битови отпадъци могат се плащат на две равни вноски в следните срокове:

І - ва вноска: до 30.06.2021 г.; ІІ - ра вноска: до 31.10.2021 г.

Съгласно разпоредбата на чл.4, ал.2 и чл.9б от Закона за местните данъци и такси, невнесените в срок данъци и такси се събират заедно със съответните лихви за просрочие.

Плащането може да стане в брой или чрез ПОС терминал на касите в Центъра за услуги и информация в сградата на общината или с банков превод по следната сметка:

IBAN BG65IABG74968400270200, BIC code: IABGBGSF, Интърнешънъл асет банк АД, клон Видин, офис Белоградчик

Кодове за вид плащане:

  • Данък върху превозни средства - 442300;
  • Данък върху недвижими имоти - 442100;
  • Такса за битови отпадъци – 442400;
  • Патентен данък – 441400,

както и в кметствата на населените места от общината за съответното населено място.

За улеснение на гражданите, които живеят извън територията на общината, задълженията могат да се плащат лесно, евтино и бързо, без да е необходимо пътуване до Белоградчик. Това става на всяка една от касите на ИЗИПЕЙ /Easypay/в България и по интернет чрез сайта ИПЕЙ /Epay/. Плащането се извършва само със съобщаване на ЕГН-то на физическите лица или ЕИК - за фирмите. Нова възможност е заплащането в касите на Фаст Пей /FastPay/.

Други възможности е плащане в офисите на ОББ или през системата за е-банкиране, като е необходимо само ЕГН и/или ЕИК, в online офисите на „Български пощи“ ЕАД, в банковите офиси на Банка ДСК ЕАД, през системата за отдалечено банкиране ДСК Директ и чрез директен дебит, както и с ПИК на НАП.

На некоректните данъчнозадължени лица, които не са платили в съответните срокове, се начислява лихва като цялото задължение се събира чрез съдия-изпълнител. Изпълнителното производство е свързано с допълнителни разходи за данъкоплатеца.