На 27-ми март, в конферентната зала на Хотел Балкан в Плевен се състоя обучение за проверка на факти в интернет пространството. Събитието беше насочено към младите хора, които ще гласуват за първи път и в него се включиха ученици от последен клас на обучение от няколко плевенски гимназии.

За медиите, Георги Марчев, който е заместник главен редактор на платформата за проверка на факти factcheck.bg каза:

“Пред плевенски ученици представих основна информация, свързана с проверката на факти относно това, що е то „дезинформация и има ли почва у нас“, както и за това къде да търсят онлайн инструменти за проверка на факти, видени в интернет.

Със сигурност разпространяването на дезинформация, включително и за предстоящите европейски избори, във връзка с Европейския съюз, Европейската комисия или която и да е друга европейска институция се усилва, защото предстоят избори и има определени групи от хора, които желаят да манипулират обществото в една или друга посока".

На въпрос на Дарик относно ролята на събитието в Плевен, Георги Марчев каза, че основно това е повишаването на медийната грамотност на учениците, а и на преподавателите, за да могат сами да се справят с лавината от информация в интернет, и да отсяват вярното от невярното.

В случай че усетят, че се затрудняват, те могат да потърсят помощта на платформите за проверка на информация в България, каза още той като уточни, че платформата https://factcheck.bg/ е създадена по инициатива на Асоциацията на европейските журналисти в България.

Биляна Църноречка, която е пресаташе в Бюрото на Европейския парламент каза за Дарик:

„В Плевен попаднахме на една прекрасна публика – много активна и много ангажирана. Една от целите ни беше да алармираме младите хора за това, че в социалните мрежи са заобиколени и от огромна дезинформация, която може да е свързана с тяхното ежедневие, но и с влияние за това, за кого и дали изобщо да гласуват. Опитвам се да им обърнем внимание относно това, което четат в социалните мрежи, както и да проверяват източниците на информация“.

Биляна Църноречка призова:

„Наистина е много важно да призовем всички млади, а и не само граждани, да гласуват на Европейските избори, които ще се проведат на 9-ти юни 2024-та година“.

Асен Ганчев – дванадесетокласник от ПГ с преподаване на чужди езици „Димитър Димов“ в Плевен, каза:

„Днес научих много неща, както за Европейския съюз, така и за това, как да разпознаваме фалшивите от истинските новини, нещо много важно в нашето ежедневие. Скоро ще навърша 18 години и ще мога да гласувам на европейските избори тази година. Призовавам младите хора, които ще могат да гласуват за пръв път да го направят, за да заявят своя избор“.